ÚOHS: Plzeňský Prazdroj a Radegast loni právoplatně fúzovaly
16. 3. 1999 | ČTK
ÚOHS: Plzenský Prazdroj a Radegast loni právoplatne fúzovaly
PRAHA 16.brezna (CTK) - Podle Úradu pro ochranu hospodárské souteže (ÚOHS) došlo v roce 1998 k právoplatnému spojení pivovaru Plzenský Prazdroj, a.s. a pivovaru Radegast, a.s. tím, že nad obema pivovary získala kontrolu japonská financní skupina Nomura Securities and Co. Ltd. se sídlem v Tokiu. Fúzi, která znamená ovládnutí 40 procent ceského trhu piva, však ÚOHS loni zamítl s tím, že sloucení techto pivovaru je proti duchu volné souteže.
Poprvé nepovolil ÚOHS fúzi již v prosinci 1997. V cervnu následujícího roku však zrušil své puvodní rozhodnutí a vrátil vec správnímu orgánu k novému projednání a rozhodnutí. V oduvodnení ÚOHS uvedl, že námitky v odvolání proti puvodnímu rozhodnutí jsou závažné a návrh na zrušení rozhodnutí je tak opodstatnený.
Ve svém novém prvostupnovém rozhodnutí v srpnu 1998 ÚOHS fúzi pivovaru opet zamítl. Zároven toto rozhodnutí úcastníkum rízení, tedy spolecnostem Nomura Europe plc. a Nomura International plc., narídilo odprodat do šesti mesícu majoritní balík akcií jednoho z pivovaru. Nomura Europe plc a Nomura International plc žádost na zahájení správního rízení ve veci povolení fúze loni v listopadu stáhly. Letos v lednu pak ÚOHS pravomocným rozhodnutím správní rízení zastavil.
Spolecnost Nomura, která kontrolu nad obema pivovary získal vstupem její dceriné spolecnosti Nomura Europe plc do Investicní a poštovní banky, a.s., se po zamítnutí žádosti o fúzi rozhodla svuj podíl v Radegastu odprodat. Nomura údajne zahájila jednání o prodeji 60,72 procenta akcií v Radegastu s belgickou spolecností Interbrew, rakouskou BBAG, South Africa Breweries, Heineken a anglickým Bassem.
Hlavním smyslem projektu fúze, který dostal název Ceské pivo, je podle zastáncu tohoto propojení "podpora exportu a snaha získat na zahranicních trzích postavení odpovídající tradici a dobrému jménu ceského piva ve svete". Pokud by fúze byla opravdu právoplatná, vznikla by mamutí skupina ovládající zhruba 40 procent ceského trhu s pivem. Páterí skupiny by byly pivovary Prazdroj a Gambrinus v Plzni a pivovar Radegast v Nošovicích. Do struktury by patrily ješte nekteré další pivovary, které jsou v majetku Prazdroje a Radegast Group. Mezi ne patrí napríklad pivovar Velké Popovice ovládaný Radegastem.
Spekulace o chystané fúzi Prazdroje a Radegastu se poprvé objevily v zárí 1997 s tím, že za akcí stojí Investicní a poštovní banka, respektive její budoucí strategický partner japonská financní spolecnost Nomura. IPB v té dobe vlastnila podstatné balíky akcií v obou spolecnostech. Celá transakce vyvolala nejen nebývalou vlnu mediálního zájmu o ceské pivovarnictví, ale predevším silný odpor ze strany konkurence.
Po oficiálním oznámení plánované fúze podaly britský pivovarnický koncern Bass i Ceský svaz malých nezávislých pivovaru (CSMNP) nezávisle na sobe stížnost k ÚOHS. Rovnež IPB požádala antimonopolní úrad o posouzení fúze.
Svaz navrhl ÚOHS, aby prošetril majetkové propojení a aby zahájil šetrení ve veci omezování hospodárské souteže a rízení o zneužívání dominantního postavení Prazdroje na trhu. Bass ve své stížnosti tvrdil, že fúze je již realitou, a požadoval, aby další kroky vedoucí k propojení obou skupin byly zastaveny, dokud ÚOHS neoznámí výsledek správního rízení. Navíc Bass podal žalobu proti devítinásobnému porušení Obchodního zákoníku.
Kritici spojení se obávali cenového diktátu zamýšleného kolosu, jehož dusledkem by mohla být likvidace dalších malých pivovaru. Nejvetším odpurcem plánovaného spojení byla však britská skupina Bass - majoritní akcionár Pražských pivovaru, který se neúspešne pokoušel o získání majoritního podílu i v Radegastu, jehož 33,4 procent akcií stále vlastní.
Britové argumentovali predevším obavou z dominantního postavení nové skupiny na ceském trhu. Rovnež tvrdili, že japonské bance Nomura jde pouze o krátkodobý financní zisk na úkor spotrebitele piva. Nomura prý nejvetší ceské pivovary sloucí a poté výhodne prodá do zahranicí.
Naopak podle šéfu Prazdroje a Radegastu byla pripravovaná fúze reakcí na sílící zahranicní konkurenci a jejím smyslem v žádném prípade nebylo ovládnutí ceského pivního trhu. Zastánci propojení dokládali dlouhodobý zájem Nomury rovnež jejím vlastnictvím retezce hostincu.
Martin Stanek nob jw
Zdroj: ČTK, 16. 3. 1999
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.05.2025 18:59