Agris.cz - agrární portál

ČR musí pro vstup do EU především vylepšit instituce a úřady

1. 10. 1998 | ČTK

CR musí pro vstup do EU predevším vylepšit instituce a úrady

PRAHA 1.ríjna (CTK) - Ceská republika musí pri prejímání legislativy a systému Evropské unie v oblasti zemedelství predevším budovat kontrolní orgány a schvalovací mechanismy. Dále se musí snažit o úpravu režimu, které lze používat i pred vstupem do EU, což je napr. postupná zmena licencního systému na dovozy a vývozy. CTK to dnes sdelila tisková tajemnice ministerstva zemedelství Libuše Alterová.

CR se podle jejích slov bude muset naucit spravovat a rozdelovat prímé platby z Bruselu, usporádat licencní systém na dovoz a vývoz po vzoru Evropské unie a vytvorit orgán pro sber a zpracování zemedelských informací. Nezbytnou podmínkou prijetí do EU bude vytvorení intervencního systému pro ovoce a zeleninu.

Ceské zemedelství zatím podstoupilo porovnání s legislativou EU (tzv. screening) u obilí, olejnin, škrobu, ovoce a cerstvé a zpracované zeleniny. Multilaterální screening mezi Evropskou komisí a šesti kandidátskými státy "první vlny" ve dnech 21. a 22.zárí letošního roku predevším seznámil zástupce šesti zemí s hlavními oblastmi legislativy, tj. s institucemi a režimy.

Jak vyplynulo z druhého, bilaterálního screeningu mezi CR a EU (25. a 28.zárí), Ceská republika dodržuje kvalitativní normy pro ovoce a zeleninu, které se vesmes shodují s evropskými. Má také funkcní systém jejich kontroly, kterou provádí Ceská zemedelsko-potravinárské inspekce.

Druhý screening se podle Alterové zameril v prípade obilí predevším na informace o soucasném stavu organizace ceského trhu s obilím, na instituce intervencní agentury, pripravenosti na prevzetí režimu kompenzacních plateb a na nepotravinárské využití obilí a olejnin. U ovoce se zástupci EU zajímali predevším o organizaci ceského trhu a o obchod se tretími zememi. U zpracovaného ovoce a zeleniny se rešila predevším potenciální úcast CR na režimech, které využívají podpory placené zpracovateli pri respektování minimální ceny placené výrobci suroviny.

CR pritom plne sladila 23 z 32 kvalitativních standardu Evropské hospodárské komise OSN, které prebírá i EU; zbývajících devet bez problému splní do roku 2000.

"Ocekává se, že CR v období predcházejícím pristoupení postupne prizpusobí svuj trh a nástroje strukturální politiky predpokládanému evropskému právu; úroven státní podpory zemedelství a opatrení na hranicích se však významne nezvýší nebo zustane na nynejší úrovni kvuli rozpoctovým tlakum a závazkum prijatým v rámci Svetové obchodní organizace," uvedla komise v nedávném obsáhlém hodnocení ceského zemedelství.

V ríjnu budou pokracovat další jednání o veterinárních a fytosanitárních predpisech, v prosinci by mel být probírán systém dotací, mechanismus financní regulace a režim inspekcí. V únoru má následovat mléko a maso, v dubnu obecne obchod se zemedelskými produkty vcetne celního režimu a v kvetnu se pak skoncí organizací trhu s olejninami, rýží a tabákem.

CR je pritom v oblasti zemedelství všeobecne považována za nejlépe pripraveného uchazece o vstup do Unie.

Tomáš Kofron jw


Zdroj: ČTK, 1. 10. 1998





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.05.2025 23:40