Veterináři kvůli příznivému vývoji situace redukují testování mléka na slintavku
11. 7. 2025 | ČTK
Veterináři kvůli příznivému vývoji nákazové situace redukují testování mléka na přítomnost viru slintavky a kulhavky. Zatímco v červenci odebírali veterináři ve spolupráci s mlékárnami vzorky ze 117 farem ze tří krajů sousedících se Slovenskem, od 1. července počet zredukovali na 78 farem z Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Inspektoři v dosud odebraných testech mléka i zvěře nezjistili přítomnost viru slintavky a kulhavky. Poslední ohnisko nákazy bylo na Slovensku potvrzené 4. dubna, v Maďarsku 17. dubna.
"Plánuje se, že oba monitoringy se budou postupně redukovat, samozřejmě to platí v případě, že se nákazová situace ohledně slintavky a kulhavky nezhorší," uvedl Vorlíček. Redukce se podle něj týkala nejvíce vytížených mlékáren. Ve svém dřívějším vyjádření správa uvedla, že monitoring bude pokračovat ještě několik měsíců po ukončení veškerých mimořádných opatření.
Dosud veterináři odebrali celkem 2555 vzorků mléka, z toho na přítomnost viru vyšetřili 2496 vzorků. Vše je podle nich negativní a na vyšetření čeká 59 vzorků. Odebrané vzorky se následně převáží a vyšetřují ve Státních veterinárních ústavech.
Inspektoři nadále odebírají také vzorky od volně žijící zvěře ve vybraných honitbách v blízkosti hranic se Slovenskem, dosud odebrali vzorky od 199 zvěře. "Výsledky všech 197 dosud vyšetřených kusů byly vyhovující, dva vzorky čekají na výsledek vyšetření," uvedl Vorlíček. Vzorky pochází od divokých prasat, jelenů a daňků.
Mléko nechává veterinární správa vyšetřovat od dubna. Nejprve šlo o 57 farem, počet veterináři následně navýšili na 117. Jde o preventivní akci, která má případně odhalit nákazu v ČR co nejdříve. Monitoring volně žijící zvěře veterináři zahájili zhruba dva týdny po začátku monitoringu mléka.
Veterinární správa opatření zavedená kvůli zamezení zavlečení slintavky na území ČR uvolňovala postupně. Zákaz dovozu zvířat náchylných k nákaze a dalších komodit z Maďarska a Slovenska skončil k 18. květnu, od 23. května pak skončily kontroly přepravců prováděné ve spolupráci s policií na hranicích se Slovenskem.
Náklady na mimořádná opatření zavedená kvůli slintavce vyšly Česko na 74 milionů korun, uvedl už dříve ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Slintavka a kulhavka je velmi závažné nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Zdroj: ČTK, 11. 7. 2025
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 11.07.2025 23:56