Agris.cz - agrární portál

V Českém ráji byla po 13 letech nalezena vzácná orchidej korálice trojklanná

23. 5. 2025 | AOPK ČR

Po dlouhých 13 letech se v přírodní rezervaci Bučiny u Rakous v chráněné krajinné obalsti Český ráj znovu podařilo nalézt vzácnou a silně ohroženou orchidej korálici trojklannou. Během letošního mapování napočítali botanici Agentury ochrany přírody a krajiny ČR celkem 85 rostlin. Dokládá to mimořádné přírodní hodnoty tohoto chráněného území.

Korálice nemá listy, protože nezískává živiny fotosyntézou. Místo toho je zcela odkázaná na symbiotické houby, přes které přijímá živiny nepřímo ze stromů. Tento typ výživy vyžaduje stabilní a kvalitní půdní prostředí s přítomností specifických hub, takže jakýkoli zásah do půdní mikroflóry může mít pro druh fatální následky.

„Z toho, že se nám podařilo korálci trojklannou v Českém ráji znovu potvrdit, máme samozřejmě radost. Roste tu pouze na jediném místě, v přírodní rezervaci Bučiny u Rakous. Její opětovný výskyt dokazuje význam dlouhodobé ochrany lesního prostředí, bez toho by podobně specializované a ekologicky náročné druhy jen stěží přežívaly. Cenné bučiny ve svazích jsou proto ponechány přirozenému vývoji a dřevo zůstává na místě k zetlení,“ vysvětluje Jan Višinský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Kromě korálice lze v přírodní rezervaci Bučiny u Rakous narazit i na jinou, běžnější nezelenou orchidej - hlístník hnízdák. Získává také živiny výhradně prostřednictvím symbiotických hub. Vzhledem ke své ekologické specializaci rovněž potřebuje zachovalé lesní ekosystémy s dobře vyvinutým půdním prostředím. Na rozdíl od korálice je však běžnější a v rezervaci je možné jej pozorovat i v blízkosti turistické stezky v severní části území. Hnědavý stonek s klasem drobných květů vyrůstá nenápadně z lesního opadu.

„Názvosloví obou orchidejí souvisí s podobou jejich rostlinného těla. Nikoli však s tím, co lze spatřit nad zemí, ale s jejich podzemními orgány. Korálice nemá kořeny, v zemi ji kotví oddenek, který je ztlustlý a má podobu právě korálů. Kořeny hlístníku hnízdáku jsou pod zemí nahloučené do tvaru ptačího hnízda. Odtud nese i své vědecké pojmenování - Neottia nidus-avis, neottia je v řečtině hnízdo, latinské nidus-avis také znamená ptačí hnízdo“ dodává Jan Višinský.

 

Kontakt:

Jan Višinský, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Český ráj, tel.: 607 874 482, e-mail: jan.visinsky@aopk.gov.cz

Karolína Šůlová, tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, tel.: 724 102 406, karolina.sulova@aopk.gov.cz

 

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.aopk.gov.cz

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Má celorepublikovou působnost, kterou vykonává prostřednictvím 13 regionálních pracovišť. Více na www.aopk.gov.cz.

Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00


Zdroj: AOPK ČR, 23. 5. 2025





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.05.2025 22:47