Agris.cz - agrární portál

Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel

20. 5. 2025 | Národní zemědělské muzeum

Jak žijí opylovači a jaké existují druhy medu? Co potřebují znát včelaři? A co vše se musí stát, než si namažeme med na chleba? Šestý ročník akce Jedu v medu, který připravilo Národní zemědělské muzeum v Praze na sobotu 24. května k Světovému dni včel, představí možnosti, jak pomoci včelám a jak chránit divoké opylovače. Děti i dospělí budou moci prozkoumat hmyzí svět v muzeu od 10 do 17 hodin.

„Pro návštěvníky jsme připravili více než desítku stanovišť, která je provedou včelím životem, praktické ukázky, jak včely a další opylovače chránit, a také představení odborné včelařské práce,“ zve na program Josef Praks, ředitel pražské pobočky Národního zemědělského muzea.

Návštěvníci, kteří vyrazí do muzea už dopoledne, si budou moci pochutnat na medové snídani pod širým nebem. Podávat se budou lahodné jednohubky s máslem, medem a jedlými kvítky, křupavé medové sušenky a šálek teplého čaje oslazený medem od včel z muzejní střešní terasy.

Do tajů medobraní bude možné nahlédnout na interaktivním workshopu se včelaři Lesů hlavního města Prahy, kteří představí celý proces od odvíčkování včelích plástů až po samotné stáčení medu. Na čtyři vylosované šťastlivce, kteří se zapojí do aktivit, bude čekat sladká odměna – sklenice čerstvě vytočeného medu od muzejních včel.

Na pomoc opylovačům se vydala studentka Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity s návrhem speciálních hnízdních jednotek, které v terénu pomáhají ohroženým samotářským včelám. Návštěvníci budou moci do hnízdních komůrek nahlédnout a blíže se dozvědět, jak lze podporovat volně žijící opylovače. Děti si mohou pod lupou prohlédnout detaily různých druhů hmyzu a pro samotářské včely vyrobit drobná hnízda.

Jak je možné včely léčit a co dělat jako první, když dostaneme žihadlo? Tyto a další otázky zodpoví včelaři Lesů hlavního města Prahy. Jak podpořit opylovače ve vašem okolí poradí

odborníci z Ministerstva životního prostředí. A nadšenci ze spolku Čmeláci plus návštěvníkům vysvětlí, jak čmeláci žijí a jak od sebe rozeznat různé druhy.

Proč některý med chutná výborně a jiný ne? Podle čeho rozpoznat jeho kvalitu a z jakých pochází květů? To zájemcům vysvětlí profesionální degustátor medu a včelař z Valašska Petr Vičan, který si připravil ochutnávku českých i zahraničních medů.

Co je to brť a k čemu slouží? Odhalíme v rámci programu na muzejním dvorku se Včelařským spolkem z Prahy 6 a 7. Pro děti jsme přichystali dva hmyzí workshopy s kostičkami Lego. První dílna se bude věnovat stavbě včelího robota a druhá se zaměří na řešení, která mohou pomoci k ochraně hmyzího světa. Workshopy jsou vhodné pro děti od 6 do 13 let a realizují se ve spolupráci s projekty Build The Change, Maker Faire a Hobby Robot – Czech Robotics Team. Prosíme o registraci na webu muzea nebo v den akce na pokladně muzea.

Návštěvníci si dále mohou vyzkoušet výrobu medového mýdla, svíček ze včelího vosku, přírodní tvoření s kapkou pryskyřice nebo semínkových koulí. Na oblíbené medové vaření doporučujeme přihlášení dopředu – tentokrát Vaříme s PaPájou a podávat se budou jarní medové lívanečky.

Muzejní dvůr rozvoní tradiční medový trh s včelařskými produkty a medovou kosmetikou. Pochutnat si bude možné na medových perníčcích, kávě nebo občerstvení z muzejní kavárny. V případě příznivého počasí budou na dvoře umístěna také některá stanoviště a workshopy pro děti a dospělé. K poslechu zahraje hudební doprovod Felicia Jocelyn Sengkey. Děti si mohou projít včelí stezku a soutěžit o ceny, jeden šťastný výherce si domů odnese chutný medovník. K zakoupení bude výběr kvalitních medů přímo od včelařů a rozličné medové produkty.

Datum a místo konání: sobota 24. května 2025, 10:00–17:00, Národní zemědělské muzeum, Praha 7, Kostelní 44

Vstupné na akci: (platí pro vstup do celého muzea) dospělí 100 Kč; děti od 3 let, senioři nad 65 let a studenti 50 Kč

Přihlášení a přístupnost: Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie. Workshopy jsou vhodné pro dospělé nebo děti s doprovodem, v kompletním programu na webu je uveden způsob rezervace a případné věkové omezení.

Kompletní program zde.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Muzeum nabízí řadu lektorských programů a každoročně pořádá několik desítek tematických akcí pro veřejnost. Virtuální prohlídka NZM Praha Více na www.nzm.cz

 

 

Kontakt pro média:

Tereza Plavecká, tisková mluvčí Národní zemědělské muzeum

Tel.: +420601065460

tiskove@nzm.cz

www.nzm.cz│facebook│X│instagram


Zdroj: Národní zemědělské muzeum, 20. 5. 2025





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.05.2025 23:47