MZd je pro zavedení značení potravin Nutri-Score, resort zemědělství je proti
19. 5. 2025 | ČTK
Ministerstvo zdravotnictví (MZd) je pro zavedení značení potravin podle jejich výživové hodnoty Nutri-Score, ke kterému dnes vládu vyzval think tank Ministr zdraví. Ministerstvo zemědělství (MZe), do jehož kompetence zavedení značení spadá, ho však nepodporuje stejně jako Potravinářská komora ČR. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. O zavedení označení potravin podle nutriční hodnoty jedním z pěti barevných stupňů od zelené po červenou s písmeny A až E se diskutuje nejméně od roku 2020.
"Ministerstvo zdravotnictví tento návrh podporuje a domnívá se, že je tento systém vhodným nástrojem, který zjednoduší orientaci občanů v potravinách a jejich výživové hodnotě," uvedl mluvčí MZd Ondřej Jakob. V současné době už někteří výrobci tak své potraviny označují dobrovolně. "Případné zavedení povinnosti uvádění Nutri-Score na obalu je v gesci ministerstva zemědělství," dodal Jakob.
MZe podle mluvčího Vojtěcha Bílého však povinné zavedení nepodporuje. Systém podle resortu vede k rozdělování potravin do kategorií zdravé a méně zdravé, což dělá hodnocení diskriminačním. "Častokrát paradoxně zvýhodňuje výrobky s obsahem náhražek a přídatných látek oproti potravinám typu sýr, či olivový olej. Hodnocení také nebere v potaz konzumovanou porci potraviny, ani celkové denní složení stravy," uvedl Bílý.
Podle něj by mohlo u spotřebitelů znevýhodňovat tradiční a lokální potraviny, potraviny s chráněným označením či značkami kvality. Podle mluvčího Potravinářské komory ČR Marka Zemánka nemají zdravotnické organizace, které systém doporučují, dostatečnou znalost v technologiích zpracování, komplexní pohled na výživovou hodnotu potravin a znalosti spotřebitelského chování a kulturních souvislostí.
"Systém není schopen ani nijak odfiltrovat méně vhodné způsoby zpracování, při kterých vzniká řada rizikových látek anebo dochází ke ztrátám hodnotných vitamínů a minerálních látek. Výsledkem je doporučení a pozitivní hodnocení potravin, u kterých bychom to nečekali," uvedl Zemánek. Připustil ale, že stupnice jsou pro spotřebitele srozumitelné a jednoduchou formou spotřebitele navádějí k doporučeným potravinám.
Kladně naopak hodnotí systém prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) Tomáš Prouza. "Lidé potřebují jednoduchou informaci, aby věděli, která z potravin je zdravější. Nutri-Score tuto roli výborně plní a zkušenosti ukazují, že právě jeho jednoduchost a viditelnost výrazně pomáhají lidem zvolit zdravější variantu z dané skupiny potravin," uvedl Prouza na dotaz ČTK. Agendu by podle něj mělo převzít od MZe ministerstvo zdravotnictví. "Už dávno totiž nejde o ochranu českých výrobců potravin, ale o řešení epidemie obezity, která ovládla Česko," dodal.
Podle analýzy think tanku Ministr zdraví tento jednoduchý systém prokazatelně zlepšuje stravovací návyky a zvyšuje povědomí o složení potravin. Významně také motivuje výrobce ke snižování obsahu nezdravých složek. Podle nutriční epidemioložky Elišky Selinger ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) systém funguje i u dětí nebo lidí, kteří se o výživu běžně příliš nezajímají. "Díky němu mohou spotřebitelé bleskově v obchodě porovnat například různé typy sýrů, jogurtů či nápojů mezi sebou," uvedla v tiskové zprávě.
Česko dříve spolu s Maďarskem, Rumunskem či Itálii patřilo mezi země, které na úrovni EU aktivně vystupovaly proti zavedení Nutri-Score, naopak podporu má v Belgii, Francii, Německu, Španělsku, Nizozemsku, Portugalsku, Švýcarsku či Lucembursku. Značení podporuje také Mezinárodní agentura pro výzkum nádorů Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropská asociace veřejného zdraví, Česká obezitologická společnost nebo Státní zdravotní ústav.
Nedávno byly do systém podle odborníků doplněny některé parametry, které v něm podle kritiků chybí, tedy informace o náhradních sladidlech. Řeší se také zohlednění úrovně průmyslového zpracování potravin. Vysoce průmyslově zpracované produkty, jejichž konzumaci odborníci doporučují omezit, by v budoucnu mohly být označeny černým rámečkem s varovným nápisem.
trp van mha
Zdroj: ČTK, 19. 5. 2025
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 20.05.2025 00:52