Agris.cz - agrární portál

Výroba masa v Česku v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 5,4 pct na 115.269 tun

13. 5. 2025 | ČTK

Výroba masa v Česku v letošním prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 5,4 procenta na 115.269 tun. Více se vyrobilo vepřového a drůbežího masa, naopak výroba hovězího mírně klesla. Přímý nákup mléka od producentů zůstal meziročně téměř stejný, přesáhl 806 milionů litrů. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Výroba vepřového masa na jatkách rostla již páté čtvrtletí v řadě a dosáhla úrovně zatím posledního vrcholu v roce 2021. Nárůst výroby drůbežího masa je ve srovnání s vepřovým pozvolnější. Výroba hovězího po roce 2021 klesla a na této nižší úrovni se drží doposud," uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková. Agrární analytik Petr Havel uvedl, že nárůst živočišné výroby v 1. čtvrtletí souvisí s nárůstem spotřebitelské poptávky. "Spotřebitelé v ČR začali více utrácet," uvedl na dotaz ČTK.

Výroba vepřového masa byla letos v prvních třech měsících roku meziročně vyšší o 6,6 procenta, dosáhla 54.581 tun. "Na tuzemském trhu s prasaty nastalo po několikaleté krizi způsobené vysokými náklady a nízkými výkupními cenami mírné oživení a došlo rovněž k repopulaci chovů," napsala ČTK mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Produkce drůbežího masa podle ČSÚ vzrostla o 6,7 procenta na 43.452 tun, což Havel spojuje s tím, že drůbeží maso je ze všech základních druhů mas nejlevnější. Naopak hovězího bylo vyrobeno 17.217 tun, meziročně o 1,3 procenta méně. "Pokles výroby hovězího je také odrazem zvýšeného exportu živého skotu, což v praxi znamená, že k dispozici je méně suroviny na porážky na jatkách," uvedl Havel. Agrární komora ČR upozornila, že trh se skotem klesl mimo jiné i kvůli slintavce a kulhavce. "Je proto následně možné ve střední Evropě předpokládat zvýšenou poptávku po jatečních zvířatech z důvodu obnovování a doplňování chovů," uvedla Pánková.

Ceny jatečného skotu se podle ČSÚ v prvním čtvrtletí zvýšily meziročně o 20,1 procenta, a to ve všech sledovaných kategoriích, nejvíce stouply ceny jatečných krav a telat, a to zhruba o čtvrtinu. Chovatelé dostali za jatečné býky v průměru 69,39 koruny za kilogram živé hmotnosti nebo 126,29 Kč/kg v mase. Ceny jatečných prasat byly meziročně nižší o 11,2 procenta, průměrná cena dosáhla 35,37 Kč/kg živé hmotnosti nebo 45,98 Kč/kg jatečné hmotnosti. Ceny jatečných kuřat se meziročně nepatrně zvedly o 0,5 procenta. Výrobci prodávali jatečná kuřata I. třídy jakosti v průměru za 28,40 Kč/kg v živém.

Pánková podotkla, že výkupní ceny hovězího, drůbežího i vepřového masa se v Česku dlouhodobě pohybují pod evropským průměrem. "Pracovat v živočišné výrobě je v Česku stále obtížnější vzhledem k přibývajícím regulacím, byrokratické zátěži a zahraniční konkurenci. Projevuje se to například na klesajících hodnotách soběstačnosti Česka v produkci masa," upozornila.

Podle statistiků výroba hovězího masa na jatkách sice mírně klesla, ale zvýšil se vývoz živého skotu, který byl určený k porážce v zahraničí. "V souvislosti se stoupajícími cenami podstatně klesl dovoz hovězího masa, a tím i jeho předběžně kalkulovaná spotřeba," doplnila Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Podle Havla je škoda, že se zvýšil vývoz živých zvířat a Česko se tak vzdává přidané hodnoty. "Vhodnější by bylo exportovat alespoň částečně zpracovanou produkci. Tato skutečnost je ale dána tím, že v zahraničí jsou našim chovatelům skotu nabízeny lepší ceny," podotkl Havel.

Ceny mléka byly v letošním prvním čtvrtletí meziročně vyšší o 17,9 procenta. Průměrná cena litru mléka jakostní třídy Q dosáhla 12,86 koruny za litr.

fsl trp rot


Zdroj: ČTK, 13. 5. 2025





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2025 01:32