Zimbabwe vyplatilo první odškodnění bělošským farmářům, kteří přišli o majetek
11. 4. 2025 | ČTK
Zimbabwe ve středu vyplatilo tři miliony amerických dolarů (67,5 milionu Kč) coby první finanční odškodnění bělošským farmářům, kteří v zemi před čtvrt stoletím přišli o půdu a majetek. Dnes to napsal web stanice BBC. Jihoafrický stát s farmáři uzavřel dohodu o finančních kompenzacích v roce 2020, v níž se odsunutým bělochům zavázal vyplatit 3,5 miliardy dolarů (78,6 miliard Kč).
"Jedním z našich závazků při snaze reformovat zimbabwskou ekonomiku a vyrovnat nedoplatky je odškodnit bývalé vlastníky farem, kteří o ně přišli během pozemkové reformy. Tuto dohodu jsme nyní začali plnit," řekl ministr financí Mthuli Ncube.
Středeční platba je určená pro 378 farem z celkových 740. Je to zároveň pouhé jedno procento z 311 milionů dolarů (bezmála sedm milionů Kč), které v první várce bělochům náleží. Zbytek bude uhrazen v podobě státních dluhopisů v amerických dolarech, dodal Ncube.
Vláda nicméně podle zástupce zemědělců souhlasila pouze s tím, že bývalým majitelům farem vyplatí náhradu za "vylepšení" na pozemcích. Kabinet totiž odmítá zaplatit za samotnou půdu s odůvodněním, že ji neprávem zabrali kolonialisté.
Veškerá zemědělská půda v současnosti patří státu a zájemci si ji mohou pouze pronajmout.
Zimbabwe získalo nezávislost v roce 1980, kdy většinu nejúrodnější půdy vlastnilo asi 4000 bělošských farmářů. Někdejší prezident Robert Mugabe pak v roce 2000 zahájil program přerozdělování zemědělské půdy, aby tím napravil majetkové nerovnosti pramenící z koloniální éry. Během často chaotické a násilné vyvlastňovací kampaně, v jejímž čele stáli veteráni z války za nezávislost ze 70. let minulého století, běloši o své domovy a rozsáhlé pozemky přišli.
Konfiskace půdy měla negativní dopad na zemědělskou výrobu v zemi, která bývala klíčovým producentem v regionu i vývozcem. Zimbabwe se postupně muselo spoléhat na potravinovou pomoc ze zahraničí a jeho ekonomika se dnes potýká s obrovským zahraničním dluhem.
dud hab
Zdroj: ČTK, 11. 4. 2025
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2025 01:49