Agris.cz - agrární portál

Nejen spotřební zboží. Farmáři na internetu stále častěji objednávají i techniku pro farmu

8. 7. 2021 | Agdata

Stále více farmářů sází na moderní technologie. Podle dat startupu Agdata, lídra v oblasti digitalizace zemědělství, se meziročně více než zdvojnásobil zájem o jednotlivé prvky precizního zemědělství nebo o celý systém. Největší zájem je o senzorové tyče do obilí, zejména kvůli deštivému počasí, se kterým se v loňském i letošním roce musí farmáři potýkat. Ti si navíc nově zvykají na dokupování potřebných komponent po internetu. Podle dat Agdata se jedná o více než 100% nárůst zájmu o konkrétní položky.

Rok 2020 i jaro roku letošního se vymykají uplynulé desetiletce. Chladnější počasí a větší úhrny srážek nutí farmáře stále více kontrolovat vlhkost v půdě. „Například na rozdíl od roku 2019 registrujeme třikrát takový zájem o senzorové tyče, které farmářům pomáhají monitorovat vlhkost v půdě. Mají díky tomu přehled, jak je půda nasáklá vodou, a mohou v případě potřeby pružně reagovat. Rostoucí ceny komodit nutí všechny k opatrnosti, případné ztráty by byly citelné,“ vysvětluje Lukáš Musil, obchodní ředitel Agdata a zároveň akreditovaný konzultant ministerstva zemědělství. 

Na digitalizaci stále více podle dat Agdata sázejí velké podniky, které nedostatek pracovních sil nutí zefektivňovat své procesy a monitorovat práci na poli. Za zmínku též stojí, že vedle senzorových tyčí a telematických čidel patří mezi nejvíce poptávané produkty také meteostanice. „To přičítáme především nevyzpytatelnému počasí. Celkem stabilní sucho, které vesměs po celém Česku panovalo mezi lety 2015 až 2019, vystřídaly přívalové deště a časté srážky. Farmáři se proto díky moderním meteostanicím dozví zpětně či okamžitě nejen zda prší, ale rovněž kolik mm srážek spadlo. I proto meteostanice patří mezi tři nejoblíbenější produkty a využívá je stále více farmářů,“ doplňuje Musil. 

V návaznosti na celosvětovou pandemii covid-19 se změnilo i samotné chování při nakupování jednotlivých hardwarových prvků digitalizace. Farmáři, kteří již konkrétní prvky precizního zemědělství využívají, stále více dokupují další komponenty online. Meziročně se počet prodaných produktů zvýšil o více než 100 %, což je zejména v oblasti konzervativního zemědělství poměrně nečekaný růst. „Koronavirová pandemie zemědělství samozřejmě farmáře velmi zasáhla,ať už se jednalo o nedostatek pracovních sil nebo nedostatečný odbyt především u producentů masa. Zároveň se však dá říci, že se chování klientů změnilo. Digitalizace byla na vzestupu i předtím, ale za poslední rok se zájem o využívání moderních technologií zhruba ztrojnásobil, což na tak vyspělém trhu, jakým je Česká republika, rozhodně není málo,“ uzavírá Lukáš Musil. 

 

O Agdata

Agdata založili bratři Musilové spolu s Jiřím Jiráskem v roce 2016. Během čtyř let se platforma stala nejrozšířenějším ekosystémem pro chytrou správu zemědělských podniků a farem. Určená je pro subjekty všech velikostí, od malých rodinných podniků po velké zemědělské koncerny. Ekosystém Agdata zahrnuje cloudovou softwarovou platformu a celou řadu telematických čidel a senzorů komunikujících pomocí GPS nebo LoRa sítě. Pod značkou Agdata City pak dodává senzory napojené na analytický systém také do měst a obcí

František Brož

PR agentura FYI Prague

frantisek.broz@fyi.cz

+420 608 972 715

 

Jiří Musil

CEO Agdata

jiri.musil@agdata.cz

+420 777 661 922


Zdroj: Agdata, 8. 7. 2021





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 18:51