Pět let od Pařížské dohody, budovu MŽP rozzáří barvy planety Země
12. 12. 2020 | Ministerstvo životního prostředí
Ministerstvo životního prostředí se v sobotu 12. 12. 2020 připojí k oslavě výročí přijetí Pařížské dohody, která byla dojednána zeměmi Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu právě před pěti lety v Paříži. Na pár hodin se rozsvítí budova MŽP zelenou a modrou, barvami planety Země, ale i barvami konference OSN o změně klimatu jako součást kampaně britské ambasády #ClimateActionNow.
„Česká republika patří ke skupině zemí, které berou ochranu klimatu vážně. Podpořili jsme zvýšení společného evropského cíle pro snižování emisí skleníkových plynů ze současných 40 % na 55 % v roce 2030 oproti roku 1990, který dnes schválila Evropská rada. V následujících letech nás čekají masivní investice do snižování emisí i adaptačních opatření v celkové výši více jak 300 miliard korun. Jen 150 miliard půjde na modernizaci a transformaci energetiky, dopravy a průmyslu. Díky tomu dokážeme přejít na nízkoemisní ekonomiku, vyměnit další staré kotle na uhlí v domácnostech, zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů a vytvořit víc jak 130 tisíc nových pracovních míst. V neposlední řadě máme na stole jasný plán ke schválení vládou, i když méně ambiciózní, než bych si sám přál, kdy ukončíme spalování uhlí v energetice nejpozději v roce 2038,“ komentuje ministr životního prostředí Richard Brabec.
Hlavním nástrojem MŽP pro investice do udržitelné energetiky, dopravy a průmyslu je Modernizační fond, který bude od příštího roku financovat projekty prostřednictvím devíti samostatných programů. Již dnes jsou vyhlášeny tzv. předregistrační výzvy, které se týkají prvních třech programů zaměřených na: Modernizace soustav zásobování tepelnou energií, Nové obnovitelné zdroje v energetice a Zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu.
Pařížská dohoda je hlavní mezinárodní smlouvou, která stanovuje dlouhodobý cíl ochrany klimatu: udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2°C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5°C.
Pařížskou dohodou se Česká republika spolu s ostatními členskými státy EU zavázala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 40 % ve srovnání s rokem 1990. Dohoda vstoupila v platnost v listopadu 2016, smluvními stranami jsou státy ze všech pěti kontinentů světa a zahrnují téměř všechny významné producenty emisí skleníkových plynů. Dohodu ratifikovala také EU a všechny její členské státy. Česká republika se stala její smluvní stranou v listopadu 2017.
Budova ministerstva se zabarví do modré a zelené v podvečer 12. 12., přibližně od 16:00 a osvětlení zhasne nejpozději do 22:00 hodin. Chceme tím nejen oslavit pět let nejdůležitější mezinárodní dohody o ochraně klimatu, ale také připomenout téma světelného znečištění. Zbytečné svícení v době nočního klidu má totiž negativní dopady nejen na životní prostředí, ale i na lidské zdraví.
Kontakt pro média
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí, 12. 12. 2020
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.07.2025 13:04