Agris.cz - agrární portál

Jihočeští chovatelé skotu zvětšili plochy, z nichž získají krmivo

9. 3. 2020 | ČTK

Jihočeští zemědělci zahájili naplno jarní práce. Většina již má za sebou první přihnojování ozimého obilí a řepky. Chovatelé skotu měli loni kvůli suchu problémy zajistit dost krmiva, plánují proto sít obilí a luskoviny pro sklizeň na zeleno, kdy se plodiny sečou v květnu a senážují. Zvětšili plochy, z nichž mohou získat krmivo pro dobytek. V nejbližších dnech začnou zemědělci sít jařiny. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Od začátku března dávají zemědělci do půdy i hnojiva statková, organická, která slouží jako zdroj rostlinných živin, tedy chlévský hnůj, kompost a močůvku. Do této skupiny patří i směsi rostlinných zbytků s organickými nebo průmyslovými hnojivy.

"Chovatelé skotu, na základě zkušeností s problematickým zajišťováním objemného krmiva v uplynulých suchých a horkých letech, často plánují výsev obilí a luskovin pro sklizeň na zeleno, kdy se žito, jarní pšenice nebo oves seče zhruba v půli května ještě před kvetením a senážuje se jako bílkovinné krmivo," uvedla Šťastná.

Zemědělská společnost Slapy na Táborsku, která hospodaří na 1143 hektarech, si pro obilné směsi, z nichž by měla mít krmivo, připravila 19 hektarů. Mohla by tak získat 15 tun, sklidit je chce v květnu.

"Jsme s krmivem úplně na doraz. Máme uděláno 19 hektarů, abychom měli aspoň něco při první sklizni, kdyby byl další problém s vodou. Měli jsme připraveno 25 hektarů, z toho ale šest už je zmařených (divokými) prasaty. Začali jsme sít, včera jsme přihnojovali," řekl dnes ČTK předseda zemědělské společnosti Slapy Miroslav Blažek.

Zemědělci z družstva Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi, začínají sít. ČTK to dnes řekl předseda družstva Jan Rytíř. "Máme přihnojeno. Zvýšili jsme i plochy pro sklizeň nazeleno, abychom měli kvalitní píci, typu jetel, vojtěška," řekl Rytíř. Družstvo hospodaří na 850 hektarech orné půdy, převládá rostlinná výroba.

Zemědělci v kraji se dlouhodobě potýkají s nedostatkem spodní vody. Rostou také škody, které způsobují hraboši a divoká prasata.

Jihočeští zemědělci loni sklidili 721,4 tuny obilovin, meziročně o tři procenta víc. Průměrný výnos byl 5,44 tuny na hektar, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

 

Václav Koblenc kš


Zdroj: ČTK, 9. 3. 2020





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.07.2025 06:30