Portál NEKRMBROUKA.CZ se dále rozvíjí. Nyní již obsahuje kompletní video návody, jak v ochraně lesa postupovat
28. 8. 2019 | Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i.
Portál NEKRMBROUKA.CZ vznikl jako reakce na dopady sucha a rozvoj kůrovcové kalamity v lesích. Zejména drobní vlastníci lesů (v ČR jich je zhruba 300 tisíc) se mohou dostávat do situací, s nimiž si nemusí vědět rady. Proto se autoři projektu pokusili o co nejsrozumitelnější představení nejpodstatnějších opatření, kterými jde s rozvojem kalamity bojovat.
Před začátkem jarního rojení bylo na portálu zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu bylo dokončeno video, které komplexně popisuje problematiku ochrany lesa před lýkožroutem smrkovým, a kromě příznaků napadení zmiňuje i formy obrany porostů a asanace kůrovcového dříví.
„I když se kůrovcová kalamita rozvinula na většině území, přesto mohou účinná opatření kalamitu velmi významně zpomalit. Vlastníkům, zejména bez lesnického vzdělání, doporučujeme hlavní postupy i kontakty, kam se lze obrátit pro pomoc,“ říká odborný garant projektu Petr Zahradník z VÚLHM v.v.i.
„Zachování lesů a trvale udržitelného hospodaření v nich by mělo být v zájmu celé společnosti, ale zejména v zájmu samotných vlastníků lesů. Hodnota uchráněných smrkových porostů zcela jistě v budoucnu významně vzroste. V současné době je potřeba, aby všichni vlastníci své lesy pravidelně navštěvovali a kontrolovali, zda se i u nich nevyskytují napadené stromy," uvedl Stanislav Slanina z PEFC ČR, který je spolutvůrcem portálu.
„Vlastníci, kterým se podaří rozvoj kalamity zpomalit, získávají obrovskou příležitost k nastartování přirozené obnovy. Ta se obvykle na plochách, kde dochází k systematickému a pečlivému boji s kůrovcem začíná poměrně rychle objevovat a vlastníkům lesů ušetří náklady na umělou obnovu. Pokud se ale kalamita rozvine do plošné devastace, jako nyní vidíme například na jihu Vysočiny, čeká vlastníky lesů velmi nákladné a komplikované zalesňování vyschlých kalamitních ploch,“ dodává Jan Příhoda z časopisu Lesnická práce, který je dalším z autorů portálu NEKRMBROUKA.CZ.
Portál NEKRMBROUKA.CZ navštívilo během necelého půl roku 20 000 uživatelů a stránka má více než 60 000 zobrazení. Informace včetně videí jsou průběžně aktualizovány o nové poznatky či úpravy legislativy.
Videa:
Trailer k projektu nekrmbrouka.cz:
https://www.youtube.com/watch?v=rW8fFZkZt2M
Boj s kůrovcem – komplexní návod pro drobné vlastníky:
Vyhledávání kůrovce:
https://www.youtube.com/watch?v=3UV0J0-kHAw
Kontakty:
Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.
Lesní ochranná služba, VÚLHM, v.v.i
T: 602 298 802
E: zahradnik@vulhm.cz
Ing. Stanislav Slanina, Ph.D.
PEFC Česká republika, z.s.p.o.
T: 722 705 325
E: slanina@pefc.cz
Ing. Jan Příhoda
Lesnická práce, s.r.o.
T: 604 211 167
E: prihoda@lesprace.cz
Zdroj: Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i., 28. 8. 2019
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.05.2025 15:55