Agris.cz - agrární portál

Po mrazech rostou houby v nižších oblastech, najdete všechny druhy

10. 10. 2013 | Denik.cz

Po nočních a ranních mrazech, které panovaly v České republice do minulého týdne, rostou houby především v pásu uprostřed území od západu až na východ. Ve výše položených oblastech, jako jsou severní a jižní hory nebo Vysočina, je hub méně. Podle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy by to však mělo být jen přechodné.

Místa s maximálním výskytem momentálně prakticky nejsou, ale to by se mohlo změnit. „Oteplilo se, takže rostou nové houby. Bude záležet na počasí, teď už pro podzim vyhovující, jen je málo srážek. Pokud bude srážek více, tak je výhled optimistický," řekl Landa.

Vrchol houbařské sezony podle něj tradičně bývá ve druhé polovině září a na začátku října. Ranní mrazy se však podepsaly na výskytu hub ve vyšších polohách. „Například v Krkonoších nám lidé říkali, že už na houby přestávají chodit," uvedl šéf českých mykologů.

Dřevní houby

V lesích mohou lidé stále narazit na prakticky všechny druhy hub. Vyskytují se houby hřibovité, holubinky, ryzce a také dřevní houby jako václavky a šupinovky. Navíc začínají růst pozdně podzimní houby, například šťavnatka modřínová. „Období šťavnatek ale teprve přijde," poznamenal Landa.

Z jedovatých hub si podle něj musejí lidé dávat pozor například na pavučince, které se vyskytují hojně a jsou nejedlé až jedovaté. Silně jedovaté jsou také menší druhy strmělek a obezřetnost je na místě při sbírání bedel. Houbaři by se měli orientovat raději jen na bedlu vysokou. „U červenajících se druhů bedel nelze sběr doporučit. Jsou mezi nimi i druhy podezřelé," upozornil Landa.

Autor: ČTK


Zdroj: Denik.cz, 10. 10. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 20:32