Agris.cz - agrární portál

Kormoráni přestávají být od pondělka zvláště chráněným druhem

29. 3. 2013 | ČTK

Kormoráni velcí, které rybáři považují za škodnou, přestávají být od pondělka zvláště chráněným druhem živočichů. Tím se podle ministerstva životního prostředí (MŽP) umožní jejich jednodušší odstřel. Změna legislativy má státu ušetřit desítky milionů korun ročně, přestane totiž v jejím důsledku vyplácet rybářům peníze coby náhradu škod. Podle rybářů změna naopak aktuální stav zhorší a přinese jim více papírování. Škody způsobené přemnoženými ptáky budou muset hradit plně ze svého. 

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podepsal vyhlášku omezující ochranu kormoránů koncem loňského listopadu. Kormoráni tak zmizí ze seznamu nejvíce ohrožených druhů, kterým hrozí vyhynutí. Vyškrtnutí podle MŽP ale neznamená, že by pták již nebyl chráněn. Kormoráni zůstanou chráněni jako všechna ptactva v ČR a EU podle příslušných zákonů a směrnic. 

Škodám, které kormoráni způsobí zejména v rybářství, by se mělo podle MŽP předcházet odlovem a plašením. "Stejně jako doposud se bude muset žádat o povolení, ale bude to mnohem jednodušší. Budou ho vydávat obce s rozšířenou působností, čili administrativa se značně zjednoduší," uvedl loni po schválení vyhlášky mluvčí MŽP Matyáš Vitík. Vyřazení ptáka ze seznamu ohrožených živočichů už dříve navrhoval Český rybářský svaz, podle něhož ročně způsobil škody za zhruba 80 milionů korun. Počty kormoránů se dlouhodobě regulují i v Německu, Rakousku a Švýcarsku. 

Podle ředitele Rybářského sdružení ČR Michala Kratochvíla čekají však rybáři zhoršení nynějšího stavu. "Jediným důvodem, proč byl kormorán vyjmut ze seznamu zvláště chráněných živočichů, byl ten, že budou "ušetřeny finanční prostředky" za vyplácení škod, které jsou způsobeny tímto přemnoženým živočichem," uvedl. Stát podle něj rybářům v rámci kompenzací vyplácel ročně zhruba 40 milionů korun. Škody způsobené kormorány jsou však prý minimálně dvojnásobné. Rybáři v důsledku rozhodnutí MŽP budou muset škody hradit plně ze svého, přestože hlavním viníkem je stát, který přemnožení ptáků způsobil, uvedl Kratochvíl. 

"Nové podmínky pro odstřel nelze v žádném případě považovat za zjednodušující, naopak budou administrativně mnohem více zatěžující," dodal. Zatímco až dosud se žádosti o povolení odstřelu podávaly souhrnně na krajské úřady, nyní to bude na obce s rozšířenou působnost. Chovatelé tak podle Kratochvíla budou muset navštívit víc úřadů, vyplnit víc papírů a čelit rozhodnutí více úředníků, kteří mohou mít na věc různý názor. 

Kormorána zařadili odborníci na seznam chráněných druhů na přelomu 80. a 90. let, kdy se na území ČR vyskytoval pouze při jarním a podzimním tahu a nehnízdil zde téměř žádný pár. Nyní hnízdící populace v ČR čítá asi 300 párů, což je podle ministerstva počet malý, avšak při jarním a podzimním tahu se v tuzemsku pohybují tisíce párů z jiných částí Evropy. Dalších 8000 až 10.000 jedinců v Česku ročně zimuje.


Zdroj: ČTK, 29. 3. 2013





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 11:53