Plzeňský kraj opět podpoří včelaře, stejnou sumou jako loni
8. 1. 2013 | ČTK
Plzeňský kraj počtvrté za sebou podpoří příští rok včelaře v regionu. Na nákupy a obnovu úlů vyčlenil stejně jako loni 1,8 milionu korun. ČTK to řekl vedoucí krajského oddělení zemědělství a lesnictví odboru životního prostředí Stanislav Polák. Krajští radní budou dotační program schvalovat 28. ledna.
Už třetím rokem roste počet včelařů, jejichž hlavní motivací je návrat k přírodě a ke zdravým potravinám. Z předloňských 4381 včelařů v Plzeňském kraji se loni zvýšil jejich počet na zhruba 4500, přitom nejvíce posilují ti nejmenší s jednotkami včelstev.
"Včelaři si budou dávat žádosti na svazy podle okresů. Podpora je rozdělena pro začínající a stávající včelaře. Ti začínající mohou dostat až 12.000 korun a stávající 10.000 korun," řekl Polák. Podporují se hlavně nové nástavkové úly, u nových chovatelů i vybavení.
Včelaři v regionu měli loni, pokud jde o produkci medu, jeden z nejhorších roků za posledních 40 let. Na jaře je výrazně postihly velké mrazy, poté sucho a přívalové deště. "Zatímco v předloňském hodně nadprůměrném roce ohlásili na včelařském svazu produkci téměř 1200 tun medu, loni to bylo až o 500 tun méně," odhadl místopředseda svazu Jaroslav Hrabák. Plzeňský kraj je dlouhodobě velmi silný a působí v něm desetina včelařů ČR.
Počtem včelařů patří Česko k průměru mezi zeměmi EU, ale ČR je výjimečná v plošném pokrytí území. Prakticky neexistuje vesnice bez včelstev. "Asi 90 procent přínosu včel je opylovací činnost, jinak by výrazně poklesla plocha rostlin vyžadujících opylení," řekl Hrabák.
Podle učitele oboru a velkochovatele Ladislava Tomana z Nýrska mají krajské dotace velký vliv na rozvoj včelařství. "Jde o výjimečnou pomoc i ve srovnání s jinými regiony ČR," řekl. Podle Tomana má Česko jeden z nejlepších medů na světě. Jde o silný vývozní artikl, který je v cizině velmi ceněný, protože ČR zakázala léčení včel antibiotiky.
Včelařství podporuje také zemědělský intervenčního fond. Dává peníze na zazimování a léčiva. Chovatelé mohou získat i dotace EU na nákupy včelínů, zařízení na přepravu včel, rozbory medu a drahé medomety na vytáčení medu.
Zdroj: ČTK, 8. 1. 2013
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 09:32