Písecký hřebčinec ovlivňuje český chov koní už 200 let
21. 4. 2011 | ČTK
Zemský hřebčinec v Písku nabízí už 200 let chovatelům plemenné hřebce, díky nimž mohou zkvalitnit svůj chov. V současnosti mu patří tři desítky plemeníků 13 různých plemen. Převažují mezi nimi teplokrevní koně, kteří se využívají zejména pro jezdecký sport, řekl ČTK ředitel hřebčince Jan Pellar.
Kromě nabídky plemeníků se hřebčinec věnuje i testování hřebců od jejich šesti měsíců. Každý rok nakupuje zhruba dvě desítky hřebečků z českých chovů, převážně potomků jejich plemeníků, aby ověřili, nakolik se v chovu osvědčují, uvedl Pellar. Koně jsou umístěni ve dvou hříbárnách, a to v nedalekých Nových Dvorech a Humňanech.
Hřebečky hodnotí komise, která posuzuje jejich exteriér či pohybové schopnosti a dál vybírá jedince vhodné pro zařazení do chovu. Koně projdou výcvikem a vybraní hřebci absolvují takzvaný sedmdesátidenní test.
Nejlepší hřebci pak mohou být zapsáni do plemenné knihy. Jejich výkonnost se dál zkouší při parkurových závodech. Hřebčinec testuje i koně soukromých majitelů, kteří k nim hřebečky po odstavení umístí. Výběr plemeníků je podle Pellara velmi přísný. Z 15 předvedených mladých hřebců se může stát plemeníkem třeba jen jeden. V hřebčinci testují české a slovenské teplokrevníky a koně Kinských. Mezi plemeníky mají ale i teplokrevné koně ze zahraničních chovů. Snaží se tak zlepšit výkonnost tuzemských koní.
Koně, kteří nemohou být zařazeni do plemenné knihy, hřebčinec prodává. V posledních třech letech zájem o koně kvůli hospodářské krizi klesl a také jejich cena na trhu klesá. "Zájem o koně poklesl v době, kdy se o ekonomické krizi nezačalo ještě ani mluvit," poznamenal. Situace se ale možná obrací k lepšímu, protože se prý začínají objevovat zahraniční kupci.
První zmínky o umístění plemenných hřebců v Písku pocházejí z roku 1811, kdy stáli přímo ve městě. Takzvaná hřebčinecká stanoviště byla postupně zřizována na základě patentů císařovny Marie Terezie v roce 1763 a jejího syna císaře Josefa II. z roku 1789. Nové budovy včetně stájí byly postaveny v roce 1902. Po celých 200 let nepřerušil hřebčinec svou činnost. V současnosti je státním podnikem. Objekt hřebčince byl loni vyhlášen národní kulturní památkou.
K 200. výročí založení hřebčinec 20. srpna uspořádá chovatelský den. Veřejnost tu bude moci vidět jeho plemeníky, ale také různé jezdecké disciplíny. Program doplní ukázka koní z Národního hřebčína v Kladrubech, hřebčince Tlumačov nebo ze slovenských Topolčanek.
Zdroj: ČTK, 21. 4. 2011
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.07.2025 04:17