Agris.cz - agrární portál

Díky dotacím se na Příbramsku prohání více koní

2. 4. 2011 | Denik.cz

Chovatelé ovcí a koní nejen na Příbramsku mají možnost získat dotace z ministerstva zemědělství. Lidé, kteří se zaměřují na agroturistiku, chov ovcí, pěstování travních ploch a chov koní, mohou zkusit zažádat o finanční pomoc.

V okolí Příbrami se nachází například několik koňských farem a všechny jsou příjemným zpestřením krajiny. Dotační tituly se týkají mnoha odvětví zemědělské výroby a musí se sledovat. O podpoře chovatelů koní a ovcí informoval Deník ministr zemědělství Ivan Fuksa.

„Chovatelé koní využívají dotace určené k podpoře agroturistiky. Zároveň však mívají nárok na finanční příspěvky určené na spásání a pěstování travních ploch bez další zemědělské výroby. Takový typ hospodaření na málo kvalitní půdě ministerstvo zemědělství podporuje, protože je důležitým protierozním opatřením,“ vysvětlil ministr Ivan Fuksa a dodal, že eroze ohrožuje až polovinu zemědělské půdy v Česku.

Podle Fuksy je důležité využívat zdrojů, které nám EU nabízí, na zušlechťování krajiny v našem okolí. To tvrdí i Luděk Kozma, jenž má hospodářství na Rožmitálsku.

„Pokud máme možnosti čerpat dotace z fondů EU, tak bychom této šance měli maximálně využít. Já osobně využívám dotací třeba na spásání a pěstování travních ploch nebo na chov koní. Další možností je dotace na hospodaření v méně příznivých oblastech. Záleží na každém hospodářství, jak využije těchto výhod,“ uvedl Kozma.

Podporu mají také chovatelé ovcí

V hojném počtu se na Příbramsku objevuje také chov „živých kos“ čili ovcí. Chovatelům těchto zvířat se daří dosáhnout na peníze z dotačních titulů ministerstva zemědělství. Mezi ty patří vyrovnávací příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech (LFA), národní doplňkové platby k jednotné platbě na plochu (TOP-UP) a agroenvironmentální opatření (AEO).

Jedním z těch, kteří pomoci státu využívají, je majitel Kunclova mlýna nedaleko Sedlčan. „Na třicet osm hektarů pastvin dostáváme ročně okolo půl milionu korun. Pěstujeme hlavně trávu, kterou koně a ovce spásají, a vyrábíme pro ně krmivo,“ popisuje svoje zkušenosti z praxe Vladimír Kuncl. Jeho hospodářství čítá 16 koní, 20 kusů skotu a kolem desítky ovcí. Jeho součástí je vodní mlýn, který vyrábí elektřinu ekologickým způsobem.

Výrobou energie z obnovitelného zdroje a hospodařením šetrným k půdě a krajině Kunclův mlýn splňuje přísná kritéria Evropského centra pro ekoturistiku a od ministerstva zemědělství získal dotace také na agroturistiku. V létě se pořádají v Kunclově mlýně tábory pro děti s výukou ježdění na koni a o víkendech do něj míří na návštěvu za zvířaty rodiny s dětmi.. Je důležité využívat zdrojů, které nám EU nabízí, na zušlechťování krajiny.

Dotační titul LFA

- je vyrovnávací příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech

- určen je pouze pro travní porosty evidované v LPIS (Land Parcel Identification System = Registr půdy, který eviduje zemědělsky využívané pozemky pro účely dotací.)

- zemědělec musí hospodařit alespoň 5 let od poskytnutí dotace a dodržovat dobrý zemědělský a environmentální stav (GAEC)

Dotační titul TOP-UP

- je doplňkovou platbou k jednotné platbě na plochu (SAPS)

- vztahuje se mimo jiné na chov ovcí, skotu, koz

Dotační titul AEO

- je dotací pro provádění agroenvironmentálního opatření

- cílem je podpora systémů hospodaření šetrných k jednotlivým složkám životní


Zdroj: Denik.cz, 2. 4. 2011





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.07.2025 21:18