Liberečtí zemědělci žádají sněmovnu o pomoc v boji za ceny mléka
21. 8. 2009 | ČTK
Zemědělci z Libereckého kraje žádají Poslaneckou sněmovnu o pomoc v boji za vyšší výkupní ceny mléka. Současné, na něž dle chovatelů tlačí řetězce, se pohybují kolem šesti korun za litr, výrobní náklady jsou o třetinu vyšší. Výrobci podali podnět kontrolnímu výboru sněmovny a sepsali petici, v níž požadují rovné dodržování zákona o cenách a zákona o ochraně hospodářské soutěže. Podle poradce šéfa Agrární komory Jana Záhorky bude mít petice celorepublikový charakter.
"Inspirovali jsme se libereckou iniciativou a podpisové akce nyní probíhají po celé republice," uvedl Záhorka, podle nějž je situace tuzemských chovatelů mléčného skotu kritická. "Chovatelé prodělávají každý den dvě koruny na každém litru mléka," podotkl.
Petici zatím podepsalo asi 1500 lidí, uvedl předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach. Předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) má dopis zemědělců k dispozici. Nabádají ho, aby se obrátil na ministra financí s dotazem, co v této věci jeho úřad udělal. Koníček je ochoten jim vyhovět. "Určitě se budu jako předseda kontrolního výboru ptát ministra financí, co v této otázce podniklo nebo podnikne ministerstvo, protože ono je garantem zákona o cenách," řekl ČTK.
Na problémy upozornili liberečtí zemědělci už letos v červnu. "Hlavně pro menší farmáře jsou ceny téměř likvidační, někteří proto začali rozprodávat svá stáda," upozornil Erlebach. Od té doby se situace nijak nezlepšila, naopak postavení farmářů zhoršují nízké výkupní ceny obilí a řepky. Ve srovnání s loňským rokem jsou o čtvrtinu nižší. Řada zemědělců má existenční problémy, dluží dodavatelům, neplatí odvody za zaměstnance. Nedávno v kraji jeden farmář řešil bezvýchodnou situaci sebevraždou.
Problémy mají i velké podniky, třeba Agro Bílá na Liberecku přichází měsíčně na mléku o půl milionu. Podnik, který chová asi 450 krav, výrazně snížil náklady, sám pěstuje i vyrábí krmiva, reorganizoval výrobu a hledá další úspory. "Přesto jsme od začátku roku ve ztrátě přes šest milionů a dodavatelům platíme se zpožděním," přiznal předseda představenstva Jiří Sameš. Podnik zvažuje uzavření jednoho kravína, což by znamenalo prodej stovky krav. "Ani žně naše hospodaření výrazně neposílily, za obilí a řepku dostáváme až o třetinu méně než loni," dodal Sameš.
Dodle Erlebacha jsou zemědělci nuceni prodávat mléko pod výrobními náklady, což je nezákonné. Pokud by na nízké ceny nepřistoupili, přišli by o odbyt, což by znamenalo jejich likvidaci. Zemědělci v petici žádají, aby stát začal kontrolovat tvorbu cen u obchodních řetězců. "Ceny vybraných potravin v řadě řetězců zdaleka neodpovídají obvyklým výrobním nákladům, cenové kontroly se ale v řetězcích nedělají, ty jsou zaměřené jen na české živnostníky," zdůraznil Erlebach.
Liberecký kraj není zemědělskou produkční oblastí. Zemědělská půda tvoří třetinu ze 316.000 hektarů. Po Praze má nejmenší podíl zemědělské půdy v zemi, navíc je v horší kvalitě. I proto převažuje kombinovaná rostlinná a živočišná výroba. Počátkem 90. let se v kraji chovalo 94.000 kusů hovězího dobytka, pak ale stavy klesly, hlavně v souvislosti s likvidací státních statků. Na konci června 2009 se v kraji chovalo 45.500 kusů skotu.
Zdroj: ČTK, 21. 8. 2009
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 21:08