Tetřevi se vracejí do Brd
19. 9. 2006 | Mladá fronta Dnes
Brdy - Celkem 340 tetřevů vypustili v posledních jedenácti letech lesáci do volné přírody v pohoří Brdy na Příbramsku. Projekt na opětovný návrat těchto kurovitých ptáků do brdských lesů je poměrně úspěšný. První rok, který je pro vypuštěné tetřevy nejkritičtější, jich přežívá až 20 procent. "Tetřevi z Brd zmizeli ve druhé polovině 20. století. Co bylo důvodem jejich vyhynutí, není známo. Snad to byla změna prostředí. Naděje, že by se tetřevi do Brd samovolně vrátili, je téměř nulová. Pokud tady chceme mít opět tyto nádherné ptáky, musíme je vracet uměle," vysvětlil Václav Pernégr, vedoucí lesní správy Obecnice státního podniku Vojenské lesy a statky.
Letos bylo do Brd vypuštěno celkem 34 dospělých tetřevů. Podle údajů ministerstva zemědělství, které projekt návratu těchto ptáků do Brd financuje, stál nákup sedmnácti párů zvířat téměř 600 tisíc korun. "Před vypuštěním do volné přírody tetřevy na krátký čas umisťujeme do rozlehlé oplocené voliéry, aby co nejlépe přivykli na zdejší podmínky. Tetřevi pocházejí z umělých odchovů, ale ještě zcela neztratili své původní instinkty," uvedl Václav Pernégr.
Pobyt ve voliéře trvá jeden až dva týdny. Slouží rovněž ke karanténě. Pak jsou tetřevi vypuštěni do volné přírody. "Po třetím roce od vypuštění je v přírodě naši pracovníci pozorují. Problémem je, že ptáci odchovaní uměle poněkud ztrácejí plachost a ostražitost. Proto se často stávají obětí dravců. Přežívají hlavně plašší jedinci," řekl Václav Pernégr.
Ztrátu plachosti u tetřevů dokazují různá pozorování v obcích na okrajích Brd. Tetřevi například v zimě přilétají na dvorky domků a živí se potravou s domácí drůbeží. Hlášení o výskytu těchto poloochočených tetřevů dostali lesáci například z Lázu, Obecnice, Drahlína, Strašic a dalších podbrdských obcí. Pracovníci správy brdských lesů našli i důkazy, že nová populace tetřevů je životaschopná a také se v přírodním prostředí rozmnožuje. "V roce 2000, čtyři roky po zahájení projektu, jsme nalezli skořápky vajec v tetřevím hnízdě v lokalitě Rokle u brdské hory Tok. V červnu 2004 jsme za rybníkem Octárna našli uhynulé tetřeví kuře. A loni na jaře jsme po více než třiceti letech v Brdech zaznamenali tetřeví tok," doplnil Václav Pernégr.
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 19. 9. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 10:05