Agris.cz - agrární portál

Lesnické firmy přijdou o peníze z EU nebo o zisk

18. 9. 2006 | ČTK

Českým podnikatelům v lesnictví hrozí, že buď přijdou o peníze z evropských fondů, nebo se jim výrazně sníží zisky. Ministerstvo životního prostředí totiž prosadilo do podmínek pro čerpání dotací ze Sjednoceného evropského fondu pro rozvoj venkova klauzuli, která předpokládá vznik přirozeného lesa či pralesa. Napsal to zpravodajský server Aktuálně.cz. Ministerstvo zemědělství hodlá s MŽP jednat o změně již schválených podmínek. Příjemce evropských dotací musí podle MŽP mít certifikát mezinárodní nevládní organizace FSC (Forest Stewardship Council), která prosazuje ekologicky a sociálně šetrné lesní hospodaření. "Takto certifikováno je ale v Česku jen asi 25 tisíc hektarů lesa," uvedl místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Votava. Plocha českých lesních porostů je přitom zhruba 2,65 milionu hektarů.

Mezi povinnosti držitele tohoto certifikátu patří povinnost ponechat při těžení dřeva na vytěžené lokalitě stanovený počet kubíků dřeva. A to pro menší lesnické firmy znamená mnohamilionové roční ztráty, dodal Votava.

Příslušnou certifikaci nemá ani největší vlastník lesů v Česku, státní podnik Lesy ČR. Podle mluvčího Lesů Tomáše Vyšohlída v současné době podnik teprve zpracovává pilotní projekt na FSC a analýzu dopadů a potřebnosti tohoto certifikátu.

Také předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR Miloš Balák podmínky dotací kategoricky odmítá. "Nejde jen o ztráty z prodeje nevytěženého dřeva, ale hrozí i další škody. Stromy ponechané v lese znamenají riziko napadení porostu kůrovcem," řekl Balák.

Podle ředitele komunikace ministerstva zemědělství Hugo Roldána ale příjemci dotací nemusí být přímými držiteli uvedeného certifikátu. Ministerstvo životního prostředí nicméně podle Roldána skutečně prosadilo některé prvky obsažené ve standardu FSC do podmínek poskytnutí dotace v rámci lesnických opatření.

"Podle nich například musí mít vlastník lesa o výměře nad 500 hektarů vypracovanou směrnici pro vymezení a ponechávání zlomů, pahýlů, vývratů, stromů s dutinami a vybraných vzrostlých stromů k dožití a zetlení v dospívajících a dospělých porostech a tuto směrnici dodržovat," uvedl Roldán. Náměstek ministra životního prostředí František Pojer ale "pralesní hospodaření" obhajuje. Podle něj uvedené podmínky jednoznačně povedou ke zlepšení životního prostředí.

"Požadavky vlastníkovi šetří náklady na ztrátovou těžbu a následnou obnovu, významně přispívají k udržení a zachování biodiverzity u obnovovaných porostů a postupně zlepšují chemické, biologické i mechanické vlastnosti lesní půdy," řekl Pojer.

Podle Pojera se navíc toto opatření týká především velkých vlastníků, kteří je již často bez problémů realizují. To ale podle serveru Aktuálně.cz není tak úplně pravda. Podmínky pralesního certifikátu se zatím týkají všech větších vlastníků bez odlišení lokalit a typu lesa.


Zdroj: ČTK, 18. 9. 2006





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 10:12