Češi se mohou přesvědčit, jak z jejich darů ožívají Tatry
19. 8. 2006 | ČTK
Čeští turisté, kteří se v těchto dnech vydávají objevovat kouzlo Vysokých Tater, se mohou na vlastní oči, jak jsou také jejich přičiněním obnovovány tamní lesy. Před dvěma roky je zdevastovala ničivá vichřice. Brněnská ekologická Nadace Partnerství pak uspořádala sbírku v Česku na pomoc Vysokým Tatrám, v níž získala 11,5 milionu korun. Sbírka se stala nejúspěšnější ekologickou sbírkou v republice. Většinu vybraných prostředků se již podařilo ve slovenských velehorách investovat, řekl včera ČTK ředitel slovenské Nadace Ekopolis Peter Medveď, s níž Nadace Partnerství spolupracuje.
V listopadu, tedy v době druhého výročí od řádění vichřice, budou v Tatrách nainstalovány tabule, které budou informovat o darech občanů Česka na obnovu poničené slovenské přírody, a zejména o tom, jak byly tyto prostředky použity. Hlavní informační tabuli najdou turisté ve Městě Vysoké Tatry. Další budou u turistických chodníků v obci Gerlachov, Bobrovecké dolině a také v přírodní lokalitě Rakytovské plieska.
Z darů Čechů a Moravanů jsou obnovovány desítky hektarů lesů hned na několika místech. Nejvíce bylo investováno u Východné v oblasti Rakytovských pliesek, kde bylo také nutné obnovit stezky a cestu na Jamské pleso. Z darů jsou obnovovány nejen lesy, ale i přístřešky či zničené mosty v přírodě. Vichřice, která před dvěma roky zničila značnou část Tater, si vyžádala dva lidské životy; jednou z obětí byl i český turista. Větrná smršť zničila či vážně poškodila polovinu ze 46.000 hektarů tatranských lesů tvořených zejména smrkovým porostem. Obnova Tater potrvá podle odborníků asi 50 let.
Zdroj: ČTK, 19. 8. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 11:02