Zásoby dřeva v českých lesích rostou, za 50 let se zdvojnásobily
8. 8. 2006 | ČTK
Zásoby dřeva v tuzemských lesích se dlouhodobě zvyšují a za posledních 50 let se zhruba zdvojnásobily na loňských 663 milionů metrů krychlových. Poslední roky se meziroční nárůst pohybuje zhruba kolem jednoho procenta, vyplývá ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství. Těžba dřeva se od roku 2000 v Česku pohybuje mezi 14,4 až 15,6 milionu metrů krychlových, roční průměrný přírůst dřevní hmoty činí kolem 17 milionů metrů krychlových a zvolna se zvyšuje. Na růstu zásob dřeva v lesích se podle zprávy podílí právě vzestup přírůstu dřevní hmoty a také rostoucí podíl starších porostů. Všechny zásoby ale nejsou stejně dostupné pro těžbu, která je v některých lesích značně limitována a ve vybraných oblastech, třeba v přírodních rezervacích, vyloučena.
Podle ředitele Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromíra Vašíčka však je v Česku prostor pro postupné mírné zvyšování těžeb dříví a pozvolný vzestup se zhruba od poloviny devadesátých let projevuje.
Růst zásob dřeva ale podle některých odborníků nese i rizika, protože porosty stárnou. S vyšším věkem se pak může snižovat jejich stabilita a mohou snáze podlehnout třeba větrné kalamitě.
Spotřeba dřeva je v tuzemsku nízká. Úrovní zhruba 0,23 metru krychlového na osobu za rok se ČR podle Nadace Dřevo pro život řadí na jedno z posledních míst v Evropské unii. Například Rakousko během posledních let zaznamenalo růst spotřeby dřeva z 0,3 na 0,62 metru krychlového na hlavu ročně. Vyššího využití tohoto materiálu dosáhly také skandinávské státy, kde je na špici Finsko s jedním metrem krychlovým na osobu ročně.
Český trh s dřívím je ovlivňován situací v celé Evropě. Poptávka se zvyšuje a ceny dřeva jdou v současnosti nahoru, řekl ČTK prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Josef Horák. I v zemích, které dřív dřevo zanedbávaly, podle něj zájem roste. Oživení tak zřejmě bude dlouhodobější, z čehož se mohou těšit vlastníci lesa.
Zdroj: ČTK, 8. 8. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 11:58