Roste poptávka po českém dřevu
3. 7. 2006 | Silvarium
Moderátor (Naďa Bělovská):Zájem o české dřevo v poslední době výrazně roste a tak není divu, že jeho těžba i zpracování zažívá nevídaný nárůst. Podle ředitele Lesů České republiky Františka Koníčka je důvodem rostoucí poptávky po dřevě hlavně příchod nových zahraničních firem, které u nás po vstupu do Evropské unie otevřely své zpracovatelské závody.
Host (František Koníček):Evropa je prostě globální, neexistují hranice Česká republika, jako to bylo před vstupem do Evropské unie. A pochopitelně celá řada společností zabývajících se těžbou a zpracováním dříví hledá možnosti, jak a jakým způsobem se ke zdrojům dostat, protože jak známo, do Evropy se importuje poměrně velké množství dříví a pokud jim v komparaci vychází, že můžou nasát dříví řekněme z oblasti České republiky a je to ekonomicky výhodnější než jiná forma importu, kterou zatím užívali, tak se snaží se k tomu dříví dostat.
Moderátor (Naďa Bělovská):Kromě poptávky po dřevě rostou i jeho ceny a tak není divu, že Lesy české republiky, které vlastní přes polovinu našich lesů, chtějí rostoucím požadavkům firem vycházet vstříc. Podle Františka Koníčka si to můžeme dovolit bez toho, aby se rozšířená těžba dotkla našeho životního prostředí. Podle letos dokončeného průzkumu je totiž v českých lesích mnohem víc dřeva, než se předpokládalo.
Host (František Koníček):Inventarizace lesního bohatství, která byla povedena, ukázala, že ty původní odhady, o kterých se myslelo, že je to někde kolem 650 milionů kubíků, se nezakládají úplně na pravdě a ta skutečnost indikuje spíše někde kolem 900 milionů kubíků, což je odchylka, která není řekněme ani statisticky akceptovatelná a je to v podstatě o 50 procent navíc.
Moderátor (Naďa Bělovská):To ale samozřejmě neznamená, že o 30 až 50 procent může vzrůst i samotná těžba dřeva, upozorňuje vedoucí oddělení ochrany přírody Lesů České republiky Jiří Stonavský.
Host (Jiří Stonavský):Část toho dřeva je ve zvláště chráněných územích, kde samozřejmě to je dřevo, které se předpokládá, že do značné míry zůstane přímo na místě. Jsou například vyšší zásoby v porostech nižších kategorií a my máme legislativní omezení, že můžeme těžit lesy až od 80 let věku, pokud nemáme udělenou výjimku ze zákazu.
Moderátor (Naďa Bělovská):O určité zvýšení možností těžby ale Lesy české republiky usilovat budu. Chtějí prosadit větší pružnost do chystané novely lesního zákona, aby lesníci mohli aktuálně přizpůsobovat těžbu poptávce. Podle Stonavského je totiž důležité,a b si lesníci mohli těžbou dřeva vydělat.
Host (Jiří Stonavský):Když by vlastníci lesů, lesníci, neměli zisk z prodeje dřevní hmoty, tak by nemohli podporovat ani jiné mimoprodukční funkce lesa, například rekreační. Lesy České republiky spravují rozsáhlou síť lesních cest, které jsou užívány cykloturisty, které jsou užívány jezdci i na koních a dalšími a toto užívání není zpoplatněno. Ale vlastník lesa na to,a by mohl obnovovat lesní cesty, aby mohl pečovat o les jako takový, tak si potřebuje napřed vydělat. Právě tou těžbou a prodejem dřevní hmoty.
Moderátor (Naďa Bělovská):S tím, že je možné těžbu dřeva částečně zvýšit souhlasí i ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Upozorňuje ale, že je současně zapotřebí změnit hospodaření v lesích ve prospěch přírodního hospodaření,a by se lesy dále neničily. Lesní hospodaření jako takové totiž není pro naši ekonomiku tak zásadní, aby mohla ekonomická funkce lesů převážit nad jejich ekologickou hodnotou,dodává Pelc.
Host (František Pelc):Produkce dřevní hmoty je v posledních letech podílem asi 0,5 - 0,6 procenta hrubého národního produktu. Přestože se zvyšuje, tak pořád se u tohoto velmi nízkého procenta pohybuje. Chtěl bych připomenout, že v České republice máme třetinu plochy státu pokryté lesy, tudíž že primárně nemůže být nikdy akcentována produkce dřevní hmoty, protože by to bylo samo proti sobě. Je vidět, že jsou ostatní funkce neméně důležité, řekl bych důležitější. A je potřeba říci, jak to dělat, protože jde spíš často o tu kvalitativní stránku věci, než kvantitu.
Zdroj: Silvarium, 3. 7. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 20:55