Zbytečné mrhání státních peněz
29. 6. 2006 | Silvarium
Moderátor (Pavla Charvátová, Pavel Zuna): Dotace umělé výsadby smrkových lesů, to je mrhání státními penězi, tvrdí řada odborníků. Podle nich dostávají nemalé částky na výsadbu smrku i v místech, kde by tento druh jehličnanu přirozeně sám vůbec nerostl. Pro lesy to znamená, že jsou pak daleko náchylnější k náletům škůdců, nebo k polomům. Paradoxně tak stát těmito dotacemi vlastně přispívá těm, kteří pak dřevo prodávají. Právě smrk jde totiž dobře na odbyt.Tomáš Loskot, mluvčí Ministerstva zemědělství:Ministerstvo zemědělství udělá vše pro to, aby se lesy vrátily ke své přirozené podobě.
To sice prohlašuje Ministerstvo zemědělství. Jenže ekologové i řada dalších odborníků tvrdí, že se tak ve skutečnosti ministerstvo vůbec nechová. V uplynulých dvou letech šlo na výsadbu nových smrků celých 37% dotací určených na zalesňování. Zatím co na duby, buky, nebo jedle. Které by v naších podmínkách měly tvořit tři čtvrtiny lesů, jen 33%.
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA:Stát v zásadě říká, že by tady chtěl vracet listnáče, ale naše peníze investuje do další a další výsadby umělých smrčin.
Jan Zrzavý, Biologická fakulta, Jihočeská Univerzita:Uměle se vysazují smrky tam, kde by vlastně spontánně nikdy nevyrostly.
Pro to jsou prý tyto lesy slabé a nezdravé, daleko více náchylné například k náletům kůrovců. A když zafouká silnější vítr, nebo napadne těžký sníh, vznikají polomy. Jenže ministerstvo se brání, že dotace jsou tak vysoké, protože je třeba obnovit poničené smrkové lesy třeba v Krušných horách. Zároveň ale přiznává, že ve hře jsou i ekonomické zájmy.
Tomáš Loskot, mluvčí Ministerstva zemědělství:Lesy živí tisíce obyvatel České republiky, proto je třeba i sázet smrkové kultury, jejíž sadba je lukrativní a přináší rychlejší ekonomický zisk.
Jan Zasadil, Lesní správa, Hluboká nad Vltavou:Je to dřevo, které se dá použít na mnoho věcí a truhlářství a dřevařství je žádané.
Nejenže jde dobře na odbyt, ale výhodou je i to, že smrky se dají kácet na dřevo po relativně krátké době.
Jan Zrzavý, Biologická fakulta, Jihočeská Univerzita:Otázka je, prč má stát někomu platit za to, že on si pěstuje dřevo, které potom prodá a vydělá si na to sám.
Ekologové proto bojují za to, aby stát určil jasná pravidla, že ten, kdo nevysadí les v souladu s odborným posudkem a bude vysazovat převážně smrky, dotaci prostě nedostane. V současné době to žádný předpis takto neřeší.
Zdroj: Silvarium, 29. 6. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 23:31