LČR: Více než polovina kalamitního dříví zpracována
21. 6. 2006 | Agris
K 9. červnu 2006 měli pracovníci státního podniku Lesy České republiky (LČR) zpracováno více než 1,14 miliónů kubíků, tedy zhruba 52 procent kalamitního dříví. Informovala o tom dnes mluvčí podniku Alexandra Křižková s tím, že na zpracování zbývá především dříví v horských polohách, kam ještě donedávna nebyl díky sněhové pokrývce přístup. Mokrý sníh podle ní nejvíce poškodil mladé lesní porosty do 40 let, významný podíl proto tvoří slabé dříví, jehož zpracování je náročné.
S největšími kalamitami se museli (a mnohde stále ještě musejí ) potýkat lesníci z jižních Čech. „ Nasadili jsme kolem 120 harvestorů a úměrně tomu rizikového dříví v porostech ubývá,“ popisuje Vladimír Krchov, výrobně technický ředitel LČR. O něco menší starosti pak kalamita přidělala lesníkům ze Severní Moravy, z Vysočiny a ze západní části Krušných hor.
Nejhůře postiženou byla Lesní správa Třeboň, kde rozsah polomů dosáhl přibližně 425 tisíc metrů krychlových dříví, což odpovídá více než třem obvyklým ročním těžbám, více než jednu roční těžbu pak zpracovává sousední Lesní správa Nové Hrady (200 tisíc metrů krychlových).
Souběh nepříznivých klimatických podmínek se na různých místech republiky projevil různými způsoby - někde popadaly pouze větve, někde se vyvrátily nebo zlomily kmeny, někde po kruté zimě zůstaly polámané vrcholky stromů.
„Lesní zákon nám ukládá přednostní zpracování kalamity. Přestože jsme nasadili techniku, nelze ji všude využít. V nepřístupných terénech a ve slabých porostech je zpracování kalamity, které má charakter probírky, neobyčejně časově a organizačně náročné,“ vysvětluje Krchov. „Prioritou není ani tak těžba, jako ochrana lesa. Naším úkolem je zabránit šíření škůdců, především kůrovce. Zejména silnější smrkové dříví je atraktivní pro lýkožrouta smrkového, proto je veškeré dříví sledováno a probíhá jeho přednostní zpracování. Očekáváme, že se nám ho podaří zpracovat tak, aby nedošlo ke kalamitnímu přemnožení kůrovců,“ dodává výrobně technický ředitel LČR.
Celkově bylo poškozeno v porostech spravovaných státním podnikem Lesy České republiky 2,12 miliónů kubíků dříví (k 1. 6. 2006). Uvedené množství dříví představuje přibližně čtvrtinu běžné roční těžby. V posledních letech se průměrná výše nahodilých těžeb pohybovala na úrovni 33 % celkové roční těžby. Nejedná se tedy z republikového pohledu co do rozsahu o výjimečnou událost, regionálně se ale jedná o velmi významnou kalamitu. Za raritu lze považovat i škodlivého činitele, který ji způsobil. Podobnou kalamitu způsobenou sněhem lesníci nepamatují několik desetiletí.
Poškozené dříví se neprodává za nižší ceny. Kvůli kalamitě ale dochází k nižšímu finančnímu zhodnocení v oblasti obchodu především sníženou výtěžností cennějších sortimentů oproti normálním těžbám. Lesníci nepředpokládají, že by kalamitní situace nějak výrazně a dlouhodobě ovlivnila výši cen na trhu. V důsledku postupného zpracovávání kalamity nemůže dojít na trhu dříví k přebytkům. Dlouhodobě totiž poptávka převyšuje nabídku o minimálně 20%.
Kalamita připravila podnik řádově o stovky miliónů korun.
Zdroj: Agris, 21. 6. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 16:05