ÚOHS:Lesy ČR jsou veřejným zadavatelem, nynější smlouvy ale platí
14. 4. 2006 | ČTK
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) musí při vyhlašování tendrů postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Rozhodl o tom předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina, který tak potvrdil původní verdikt úřadu. Smluvní vztahy, které se zákonem neřídily, ale ÚOHS nezrušil. Pecina to dnes řekl novinářům.
LČR verdikt antimonopolního úřadu přivítaly. "Rozhodnutí potvrzuje postup nového vedení LČR, které v rámci stabilizačního programu připravuje systém transparentních a přezkoumatelných výběrových řízení dle soutěžního práva," sdělil ČTK náměstek pověřený řízením LČR František Koníček. Doposud podle něj nebylo zcela jasné, jak mají LČR v oblasti veřejných zakázek postupovat. LČR patří asi polovina lesů v zemi.
V platnosti tak zůstávají loňské smlouvy na práce za několik miliard korun. Právě jejich zrušení se obávali partneři LČR ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR. Rozhodnutí antimonopolního úřadu se ale týká jen budoucích smluv. "Smlouvy (současné) byly uzavřeny v dobré víře," vysvětlil Pecina. Nyní podle něj záleží na LČR a smluvních firmách, jestli budou ve spolupráci podle současných smluv pokračovat.
K budoucímu postupu ohledně dříve uzavřených smluv se LČR konkrétně nevyjádřily. "Další kroky oznámíme v momentě, kdy obdržíme a následně prostudujeme oficiální stanoviska ÚOHS," uvedl Koníček.
Rozhodnutí ÚOHS by podle České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) mohlo vést k uklidnění rozbouřené situace v lesnictví. "Důležité je, že víme, jak budou tendry probíhat v budoucnu. Je to konečně stavební kámen, na kterém se dá stavět," řekl ČTK ředitel asociace Jiří Kořínek.
Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR stanovisko antimonopolního úřadu respektuje. Podle Romana Bajčana, který firmy mediálně zastupuje, zůstávají všechny společnosti v pohotovosti. "Kdyby došlo k nátlaku na zrušení smluv, jsou firmy připraveny podat určovací žaloby, kterými by chtěly uhradit vzniklé ztráty," dodal s tím, že podle posledních údajů by mohlo 18 členů sdružení přijít asi o 1,5 miliardy korun. Žádné škody, které by firmy mohly vymáhat, ale aktuálně nehrozí, míní Pecina.
Již proběhlé tendry, které nebyly podle zákona o veřejných zakázkách, však podle Kořínka zřejmě budou předmětem dalších sporů včetně soudních žalob. "Neexistuje žádné dobré řešení. Některé strany se stále budou cítit poškozené," řekl Kořínek.
Řešením by podle něj mohla být dohoda o přechodném období, ve kterém by se i na již přidělené zakázky připravily tendry podle nových pravidel. "Je to ale komplikovaná záležitost, takže podle nových smluv by se mohlo začít hospodařit nejdříve od roku 2008," řekl Kořínek.
Podle Peciny není u státních podniků vždy jasné, jestli se musejí zákonem o veřejných zakázkách řídit, nebo ne. "Na žádost lesnických společností... jsme si z Bruselu vyžádali doplňující stanovisko, protože situace není úplně jasná a v různých státech je řešena jinak," uvedl dříve.
ÚOHS se případem zabýval kvůli podnětu jednoho z neúspěšných zájemců o zakázku, firmy CE WOOD. Společnost při loňském výběrovém řízení v prvním kole neuspěla, následného druhého se nezúčastnila.
Lukáš Sapík ry mol
Zdroj: ČTK, 14. 4. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 02.07.2025 07:12