Agris.cz - agrární portál

Ochránci tvrdí, že lesnické školy učí zastarale

19. 9. 2005 | Českobudějovické listy

Vybíjení některých chráněných zvířat, především šelem, v České republice souvisí podle ochránců zvířat se zastaralým způsobem fungování lesnických škol. "Myslivecké školství je založeno na předávání některých tradičních názorů, které považují rysa za škodnou zvěř. A pokud ne oficiálně, tak neoficiálně stále ano, "uvedl Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy ekologického Hnutí Duha. "Do zkoušek, které absolvují adepti na vydání loveckého lístku, nejsou promítnuty ani moderní poznatky ekologie a biologie. Natož nějaké etické hodnoty, které by stavěly rysa do role chráněného živočicha," dodal.

Za posledních dvacet let bylo v České republice nelegálně zastřeleno na pět stovek přísně chráněných rysů. Atmosféra na lesnických školách k tomu podle Bláhy přispívá. Školy tuto kritiku odmítají. "Mě to uráží. My tady učíme o ekologii celkově a víme, že predátoři do přírody patří, "uvedl Miroslav Kutý, ředitel Střední lesnické školy v Hranicích. Tvrdí, že škola zavádí do výuky nejnovější poznatky a spolupracuje s lesnickými univerzitami. Podle Kutého nechápou ekologové vztahy, které v přírodě existují. Kraje, které lesnické školy zřizují, se za svá vzdělávací zařízení většinou postavily. "Na Střední lesnické škole v Hranicích jsou využívány moderní metody výuky. Proto odmítáme názor, že jsou studenti této školy vychováváni tradičním mysliveckým přístupem, který by nezohledňoval moderní vědecká zjištění," uvedla Jitka Chalánková, náměstkyně hejtmana olomouckého kraje pro životní prostředí.

Výsledky průzkumu Akademie věd České republiky však dávají za pravdu spíše ochráncům životního prostředí. Ukazují, že názory žáků středních lesnických škol na střílení chráněných rysů jsou často radikálnější, než u členů mysliveckých spolků. Například celá třetina lesnických středoškoláků tvrdí, že rysi způsobují přírodě škody. Vědecké studie však dokazují, že rozšíření šelem by napomohlo obnově přirozené rovnováhy. Navíc by zabránilo každoročním ztrátám ve výši několika set milionů korun, které českým lesům způsobuje přemnožená spárkatá zvěř. Naproti tomu studenti lesnických univerzit dávají výrazně přednost ochraně rysů a dalších šelem před jejich vybíjením.


Zdroj: Českobudějovické listy, 19. 9. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.07.2025 10:35