Agris.cz - agrární portál

Laboratoř usiluje o licenci EU

7. 2. 2004 | Právo

Liberecká Národní referenční laboratoř pro vzteklinu (NRL) vstoupí ještě letos mezi evropské špičky. Jako jediná v republice totiž usiluje v rámci akreditace o licenci pro sérologická vyšetření na výskyt protilátek vztekliny v tělech zvířat. To by mělo například výrazně usnadnit pohyb českých zvířat po zemích Evropské unie. Právu to potvrdil ředitel Státního veterinárního ústavu v Liberci Oldřich Matouch, podle nějž má laboratoř už za sebou první kolo akreditačního řízení a pro dokončení procesu musí absolvovat ještě jedno.

"Akreditace spočívá v tom, že jsme dostali několik anonymních vzorků sér, které předepsanou metodou testujeme. První kolo proběhlo na konci loňského roku, teď čekáme ještě druhé. Naše pracovnice a laborantky se přitom proškolovaly ve francouzském Nancy, kde je referenční laboratoř EU, Světové zdravotnické organizace i Úřadu pro nákazy. Odtud se pak licence ke konečnému schválení předloží do Bruselu a já předpokládám, že to stihneme do druhého pololetí letošního roku," vysvětlil Právu Matouch.

Zatím pro razítka do zahraničí

Až dosud museli čeští chovatelé, kteří chtěli vyvážet tzv. vzteklinová zvířata do zemí EU, pro razítka do nejbližších akreditovaných laboratoří v Německu a v Rakousku. "Liberecká laboratoř sice má mezinárodní renomé, ale třeba pro cesty se psy na Britské ostrovy či do Švédska musí mít chovatel kromě potvrzení o očkování ještě test na výskyt protilátek od Evropou uznávané laboratoře. Se získáním akreditace by neměl být problém, protože u nás je vzteklinová úroveň dobrá po všech stránkách," poznamenal pro Právo mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Podle Matoucha přitom akreditaci ocení vystavovatelé, sportovci, cirkusoví drezéři i kouzelníci. "Před lety třeba vrátili naši výpravu saňových psů ze Švédska, protože podobný test od akreditované laboratoře neměla. Na druhou stranu třeba do Austrálie se naši psi bez problémů dostanou už nyní. Teď už takové problémy nebudou po celé EU," podotkl Matouch.

Svého kokršpaněla musela v roce 1996 zanechat natrvalo v Liberci také jedna česká Švédka, která se do skandinávské země předtím provdala, a přijela do rodného města na návštěvu i se psem. "Získat potvrzení pro vývoz bylo už pro ni tak komplikované, že to prostě vzdala, protože by to musela sehnat z jiné země," líčil Právu liberecký veterinář Vladimír Jurek.


Zdroj: Právo, 7. 2. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.07.2025 09:41