Intenzívní zemědělství ohrožuje polní ptactvo v Německu
5. 2. 2004 | Ekolist.cz
Skřivan, kdysi běžný polní pták, bude možná na německých mezích brzy vzácností, stejně jako například koroptve. Německý Spolek na ochranu přírody zveřejnil studii, v níž varuje, že intenzívní zemědělství ohrožuje polní ptactvo v zemi.
"I tak běžné druhy ptáků jako koroptve, skřivani nebo čejky už v některých částech Německa téměř úplně vymizely," komentoval studii ornitolog Hermann Hötker. Na německém červeném seznamu ohrožených druhů je podle něj v současnosti 65 procent všech nestěhovavých druhů ptáků.
Studie přičítá úbytek polního ptactva třem důvodům. Používání pesticidů v zemědělství připravuje ptáky o přirozenou potravu - hmyz. Jak ubývá mezí a přibývá velkých polních ploch, zmenšuje se rozloha přirozených hnízdišť ptáků. Negativně působí i různé monokultury na velkých plochách, tedy malá mnohotvárnost polních plodin. Z blízkosti vesnic také v posledních desetiletích kvůli intenzivnímu využívání zemědělské půdy dramaticky vymizely různé louky a pastviny, nebo půda ležící ladem.
Spolek proto navrhuje opatření, která by měla někdejší obvyklé druhy ptáků v Německu zachovat. Mezi ně patří řidší používání pesticidů, obnovování mezí, zmenšování polností a zvyšování počtu druhů pěstovaných plodin. "Rozšíření ekologického zemědělství může pomoci k obnově řady ptačích druhů," doufá Hötker.
Zdroj: Ekolist.cz, 5. 2. 2004
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.07.2025 10:08