Agris.cz - agrární portál

Majitelé honiteb mohou přijít o všechen majetek

13. 1. 2004 | Denik.cz

Máte honební pozemek a jste členem honebního společenstva? Hrozí vám velké nebezpečí. Můžete přijít o dům, auto a veškerý majetek. A to zcela v souladu se zákonem. Členové honebních společenství se musejí mít na pozoru podle zákona o myslivosti ručí každý člen tohoto společenstva, který vlastní honební pozemek, za hospodaření celým svým majetkem v sázku dává i rodinný dům, byt, chatu, auto, nábytek na nespravedlivý zákon už je podána ústavní stížnost.

Dávejte pozor, varuje Sdružení vlastníků honebních pozemků České republiky majitele půdy. Mají-li totiž třeba jen půl hektaru lesa, rybníka, pole nebo louky a jsou členy honebního společenstva, hrozí jim ztráta veškerého i soukromého majetku. "Podle zákona o myslivosti ručí totiž každý člen tohoto společenstva, který vlastní honební pozemek, za hospodaření celým svým majetkem. To znamená i rodinným domem, bytem, chalupou, autem i nábytkem," vysvětlila předsedkyně sdružení Věra Petrová.

Riziko je skutečně velké. Podle původního zákona byla honební společenstva povinna svolávat každý rok valnou hromadu a seznamovat členy se svým hospodařením. Každý člen musel dostat písemnou pozvánku, jejíž součástí byl i rozbor hospodaření. To už však dnes neplatí. Podle novely zákona se může schůze sejít až za devět let a mezitím může vedení uzavírat půjčky a úvěry, za které budou ručit všichni majitelé honebních pozemků.

Valná hromada musí být svolána, požádá-li o to předsedu honebního společenstva člen nebo členové, jejichž hlasy činí alespoň deset procent všech hlasů. Ale ani v takovém případě není vyhráno. Stačí totiž, když vedení pozvánku vyvěsí na obecní úřad a zveřejní v tisku, a tak se o schůzi nemusí dozvědět všichni.

"Bohužel málokdo ví, jaké nebezpečí mu hrozí. Mnoho lidí si neuvědomuje, že mohou příjít o všechno," potvrdil Jiří Dobrovolný, který vlastní 136 hektarů pozemků i s rybníky, ale z honebního společenstva ve Lhotě-Klučov na Třebíčsku pro jistotu vystoupil. Pozemky raději pronajme přímo mysliveckému sdružení. Je přesvědčen, že zákon dává větší pravomoci nájemcům než vlastníkům.

"Majitelé honebních pozemků by měli trvat na tom, aby se valné hromady konaly každý rok, aby byl každý člen písemně pozván a aby byl vždycky projednán finanční a hospodářský plán," radí Petrová, jak se mají vlastníci půdy zachovat na nyní právě probíhajících valných hromadách honebních společenstev.

Je však naděje, že se nespravedlivý zákon o myslivosti přece jen změní. Na kontroverzní body už byla podána jedna ústavní stížnost. Několik senátorů a poslanců připravuje doplnění návrhu Ústavnímu soudu na zrušení dalších. "Jak probíhají jednání honebních společenstev, přicházíme na další nedostatky v zákoně, které by měly být upraveny," potvrdila senátorka Jitka Seitlová. Zákon je i podle jejího názoru vůči členům honebních společenstev velmi nerovný.


Zdroj: Denik.cz, 13. 1. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.07.2025 12:06