Agris.cz - agrární portál

Jezy: Boj nekončí, kauza se potáhne

17. 12. 2003 | Mladá fronta Dnes

Cesta k výstavbě jezů na dolním toku Labe se znovu otevřela. Pomohl k tomu páteční souhlas poslanců, kteří schválili novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která dala vodním dílům zelenou. Snad žádná jiná stavba, kromě průchodu dálnice D8 přes České středohoří nevyvolala v posledních letech tolik vášní mezi ekology a úřady jako právě jezy. A bojům o kontroverzní stavby na největší české řece není zdaleka konec.

První jez za šest let

Mezi největší zastánce jezů patří zástupce hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna. Právě on byl jedním z prvních lidí, kteří o novele zákona, která by stavbu umožnila, začali hovořit."Zákon ještě musí schválit Senát a prezident. Pak bude následovat územní řízení, do kterého opět vstoupí celé řady rádobyekologických iniciativ s námitkami. Nikoli již stát prostřednictvím ministerstva životního prostředí, jak nám se to dělo doposud. To zabere tak rok, což celý projekt zase zdraží. Pak přijde na řadu stavební řízení a obdobné kolečko. Řekněme, že se na konci roku 2005 začne stavět a v roce 2009 by mohl být hotov první jez," uvedl Foldyna.Rozhodnutí parlamentu je podle něj velký signál pro investory, že se v kraji vyplatí investovat. Podle něj už se první firmy z průmyslových zón začaly zajímat o pozemky a přístavy podél řeky.

Ekologové se nevzdávají

Lobbovat v Senátu a burcovat veřejnost. Tak budou reagovat ekologičtí aktivisté na páteční rozhodnutí Poslanecké sněmovny."Je to bezprostřední ohrožení přírodních hodnot a krajiny a v chráněném území. Budeme se snažit, aby zvítězil zdravý rozum a tenhle právní paskvil Parlamentem neprošel," uvedl Marek Jehlička, mluvčí ekologického hnutí Arnika. "Přijetí zákona, který něco vymezuje z rámce jinak platných zákonů, a navíc na základě tlaku finančních skupin, je nebezpečný precedens," upozornil Jehlička.

"Je to jako tvrdit, že vražda je trestný čin, ale v Děčíně ne. Je to naprosto absurdní," komentoval zákonnou výjimku jezům Marian Páleník z hnutí Přátelé přírody. "Je potřeba přijít s kampaní, že politici udělají jen to, co jim dovolíme. Tato zákonná výjimka totiž není selhání politiků, ale právě veřejnosti, která jim v tom nedokázala zabránit," míní Páleník.Ekologové poukazují na další problém - sankce hrozící Česku z Bruselu, protože zákon je v rozporu s legislativou EU. "Porušuje evropské normy, se kterými se pokoušíme sladit zdejší zákony. Hrozí nám obrovské pokuty," varují.

Proč zvláštní zákon?

Je nutné přijímat pro každou kontroverzní stavbu zvláštní zákon? "Odpůrci silniční a dálniční dopravy říkají, že by se měla rozvíjet ekologická doprava, jakou je železniční a lodní. Když se dostanete k rozvoji lodní dopravy, tak řeknou, že je to neekologické a že je to nešetrné. Když budete řešit, kde brát energii, tak se doslechnete: tepelné elektrárny špatně, jaderné elektrárny špatně, větrné elektrárny špatně. Prosazování staveb zvláštními zákony není ideální. Když je ale věc zablokovaná několik let, jako třeba obchvat Plzně, nelze to řešit jinak," uvedl severočeský poslanec za ODS Miroslav Ouzký.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 17. 12. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.07.2025 02:43