Komise: Rakousko a Portugalsko selhávají v ochraně přírody
21. 11. 2003 | Ekolist.cz
Evropská komise poslala poslední varování Rakousku a Portugalsku, protože nezlepšily způsob, jakým naplňují evropskou legislativu o ochraně přírody. Rakousko podle ní nezvládlo korektně začlenit určité závazky vyžadované EU do své regionální legislativy. Portugalsko selhalo v ochraně Campo Maior, zvláště chráněné oblasti pro volně žijící ptáky, před ohrožujícími dopady zavodňovacích prací spojených s projektem přehrady Abrilongo.
Komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová rozhodnutí okomentovala: "Členské státy se zavázaly zastavit pokles bilogické rozmanitosti k roku 2010. Pokud má být dosaženo tohoto cíle, Rakousko a Portugalsko musí posílit své snahy."
V Rakousku leží odpovědnost za zapojení Směrnice o ptácích a stanovištích na devíti spolkových zemích. Komise prozkoumala zemské zákony na ochranu přírody, aby viděla, jestli jsou v souladu se Směrnicí. Tato analýza odhalila mnoho nedostatků a Komise materiály postoupila rakouským správním úřadům. Některé změny v zákonech pak byly provedeny.
Protože stále zůstávají významné nedostatky, Komise zaslala Rakousku dvě psaná varování. Jedno se týká Směrnice o volně žijících ptácích, další selhání se vztahují ke Směrnici o stanovištích. V případě ptáků jde o opatření zakazující určité škodlivé aktivity a opatření k vedení lovu. Případ stanovišť se týká opatření ochrany míst i rostlinných či živočišných druhů.
Poslední varování odeslané Portugalsku se vztahuje k pracem na přehradě Abrilongo. Ohrožují zvláště chráněné ptačí území v Campo Maior, konkrétně druhy jako je jeřáb. Oblast je také jednou z nejdůležitějších pro tyto druhy, stejně tak pro stepní druhy jako drop malý a drop velký. Komise se domnívá, že portugalské úřady selhaly v podnikání kroků pro ochrnau místa.
Směrnice o ptácích je nejstarším zákonem o ochraně přírody v legislativě Unie. Její třetí část stanoví limit počtu druhů, které mohou být loveny a v jaké době, také definuje povolené metody lovu.
Směrnice o stanovištích je vlajkovou lodí příspěvku EU k ochraně celosvětové biodiverzity. Dala podnět k vytvoření sítě chráněných území známé jako Natura 2000. Zpoždění členských zemí v přihláškách míst k ochraně znamená, že zkompletování sítě se vážně zpozdilo oproti plánované době (původně do června 1995). Směrnice také vedla k zákazu poškozování odpočinkových míst a míst, kde se určité druhy zvířat živí.
Iva Nachtmannová
Zdroj: Ekolist.cz, 21. 11. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 09.07.2025 03:19