Agris.cz - agrární portál

Stáda přemnožených divočáků vylezla z kukuřice a opanovala honitby

20. 11. 2003 | Mladá fronta Dnes

Vrásky na čelech myslivců prohlubují v poslední době stáda divokých prasat, která se přemnožila téměř po celém území republiky, ani východní Čechy nejsou výjimkou. Černé zvěři letos velmi prospívá, že je v přírodě velké množství semen. V posledních letech se populace divočáků rozrostla tak dynamicky, že myslivci leckde nemají prostředky ani síly odlovit celý přírůstek. Jejich počty daleko převyšují normované stavy, přestože selata i mladí divočáci, zvaní lončáci, se loví bez omezení po celý rok, zatímco bachyně a kňouři se střílí podle plánu lovu, který schvalují držitelé honitby.

Divočákům vyhovují obrovské lány zejména kukuřičných polí, která jim poskytují úkryt i dostatek potravy.

"Prasata jsou zalezlá v kukuřici a my na ně nemůžeme, dokud se pole nesklidí. Škody na polích jsou obrovské, příčinu této populační exploze však je těžké přesně určit i pro odborníky," stěžuje si předseda myslivecké komise Okresního mysliveckého spolku v Rychnově nad Kněžnou Josef Novák. "I u nás začíná být černá zvěř hrozbou. Vzhledem k tomu, že letos je semenný rok, kdy je spousta bukvic, žaludů i šišek, prasata zatím nevylézají z lesů, takže se míra přemnožení nedá přesně určit. Jejich stáda se přesunula z úkrytu v kukuřici do úkrytu v lese. Na Náchodsku plánujeme odstřel dvou až tří set kusů," říká jednatel Okresního mysliveckého spolku v Náchodě Jaroslav Maršík.

Myslivci se o to více snaží počty divočáků omezovat po sklizni. Často jim k tomu slouží takzvaná újediště, místa, kam prasatům svážejí potravu. Hladová zvířata se nechají zlákat a k místu se stahují, zatímco nimrodi na ně číhají v úkrytu. Některým myslivcům se tento způsob lovu příliš nezamlouvá, ale považují to za jediné možné řešení."Nelíbí se mi to, protože platí zásada, že v okruhu dvou set metrů u krmelců a solišť se nesmí v době nouze lovit. Přestože újediště nejsou klasické krmelce, tak se vlastně o krmeliště jedná. Bohužel jiný způsob jak na situaci reagovat nemáme," lituje Novák."Myslivci dostávají za odstřel divočáka takzvané zástřelné, které je určeno na podporu razantnějšího a aktivnějšího odstřelu černé zvěře.

"Podpora se vztahuje na letošní a loňská selata, má motivovat myslivce k jejich odstřelu a zabránit tak přemnožení a následným škodám. Je to jedna z cest, jak podpořit myslivce při suplování role dravců, kteří stavy regulují za přirozených podmínek. Částka činí dvě stě korun, letos bylo vyplaceno šedesát tisíc korun," sdělil pracovník odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu v Hradci Králové Karel Solnička.Čím divočák škodí* spásá úrodu a tím ji ničí* rytím poškozuje polní porosty, například podrývá mladé rostliny, které pak uschnou* přenáší nakažlivé nemociČím naopak pomáhá* snižuje stavy hlodavců na poli* kypří půdu pro semena, která se pak lépe uchytí* žere uhynulou zvěř


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 20. 11. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 23:03