Zveřejněn nový seznam vyhynulých a kriticky ohrožených druhů
18. 11. 2003 | ČTK
Za posledních 500 let zmizelo z naší planety 762 živočišných a rostlinných druhů, přičemž dalších 58 jich přežívá pouze v umělém prostředí, jako jsou například zoologické zahrady. Z 12.259 druhů, kterým hrozí vyhynutí, vykazuje největší počet ohrožených druhů ptáků a savců Indonésie, Indie, Brazílie, Čína a Peru, zatímco rostlin nejrychleji ubývá v Ekvádoru, Malajsii, Indonésii, Brazílii a na Srí Lance. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).
V minulosti byly zvlášť ohroženy hodně specializované ostrovní druhy živočichů a rostlin. "Nedokázaly se vyrovnat s příchodem člověka, postupně je vytlačily dovezené druhy," řekl zoolog Národního muzea v Praze Miloš Anděra. Z celkového počtu vyhynulých zvířat jich podle něj pocházely z ostrovů tři čtvrtiny. Zoolog potvrdil, že v současnosti nejvíc druhů rostlin a živočichů navždy odchází ze světa v tropech, a to opět kvůli lidské činnosti. Například kvůli kácení pralesů. V dosud málo probádaných tropických oblastech žijí ještě nepopsané druhy, je proto reálné, že některé vyhynou, ještě než je člověk pozná. V Evropě s historicky menší biologickou rozmanitostí není situace tak kritická. V Česku patří mezi nejohroženější drop velký. Ačkoli několik párů tohoto ptáka žilo ještě nedávno na jižní Moravě, jeho populace v Česku zaniká.
Neznamená to však, že drop nadobro zmizí z celé planety. To platí i pro většinu dalších v Česku vyhynulých druhů. Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů mezi kriticky ohrožené druhy zařadil například jihoafrického králíka říčního, u něhož zbývá méně než 250 plodných párů. Kromě ztráty přirozeného prostředí ho nejvíce ohrožují lovci a divoké kočky a psi. Králík s charakteristickýma dlouhýma ušima a černo- hnědým pruhem na spodní čelisti, mívá jen jednoho potomka ročně a asi čtyři za život. Podobně neradostný osud postihl i jednu z největších sladkovodních ryb, sumcovitou Pangasianodon gigas žijící v jihovýchodní Asii v oblasti Mekongu.
Počet kusů této ryby, která dorůstá délky až tří metrů a váží až 300 kilogramů, poklesl za posledních 13 let především kvůli nadměrnému rybolovu o 80 procent. Přežití jí komplikuje také stavba přehrad na vodních cestách, po kterých migruje. Vyhynutí čelí i malí hlemýždi na Galapágách, kteří po tisíciletí odolali erupcím sopek i extrémním suchům. Jako řadu jiných ostrovních druhů je ohrožují živočichové, kteří byli na ostrovy dodatečně přivezeni, jako jsou kozy či prasata. Špatné vyhlídky do budoucnosti má rovněž 21 druhů albatrosů či desítky různých žraloků a delfínů žijících ve Středozemním moři. Svou bitvu letos definitivně prohrála seychelská sladkovodní želva diamantová, ve volné přírodě vymizely i dvě havajské rostliny, jež byly loni na listině kriticky ohrožených druhů, a dalších osm zástupců živočišné a rostlinné říše. Překvapivě bylo naopak loni nalezeno 11 druhů, o nichž se experti domnívali, že už vyhynuly.
Zveřejněné údaje pocházejí z výzkumu 18.000 druhů a poddruhů rostlin a živočichů, který prováděla skupina 7000 expertů po celém světě. Na naší planetě nicméně žije odhadem 14 milionů druhů, z nichž zdokumentováno bylo pouhých 1,75 milionu, píše agentura AP.
Zdroj: ČTK, 18. 11. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.07.2025 07:57