Ochránci v Krkonoších opět bojují s plevelem
7. 11. 2003 | Mladá fronta Dnes
Zatímco před lety upoutal pozornost veřejnosti případ dětí, které se při pobytu v Krkonoších vážně popálily šťávou z bolševníku, dnes je tento plevel na ústupu, ale ochránci přírody bojují s dalšími nežádoucími bylinami. V posledních letech nejvyšší české hory čelí zejména mohutným porostům šťovíku alpského a keřům křídlatky české. Šťovík alpský roste v Krkonoších již stovky let. Na tamních loukách se objevil spolu s prvními osídlenci, ale rozšiřovat se začal až v sedmdesátých letech minulého století, kdy se přestaly kosit louky. Rostlina, která roste ve vyšších polohách, se postupně dostává do nižších partií hor, kde vytlačuje ostatní druhy rostlin.
"Dřív se o louky víc pečovalo a díky tomu zde stovky let se šťovíkem problémy nebyly. Důsledné hospodaření postupně upadalo a dnes máme desítky hektarů, které šťovík během několika málo let zaplavil. Snažíme se péči o louky udržet a podporovat hospodáře, kteří zde zbyli. Jedinou cestou jsou státní dotace, protože chemické ošetření porostů je velice nákladné," vysvětlil odborný pracovník oddělení ochrany přírody Krkonošského národního parku Lubomír Jiřiště.Dotace jsou jednou z mála možností, jak majitele či nájemce pozemků přimět, aby je udržovali v řádném stavu.
"Majitelé, kteří žádají o dotaci nebo vlastní pozemky v obci, kde platí taková vyhláška, musí louky udržovat. Jinak tuto povinnost nemají," dodal Jiřiště.Křídlatka česká je křížencem křídlatky japonské a sachalinské a v Krkonoších se objevila v devadesátých letech minulého století. Druh, který se šíří hned několika způsoby, se vyskytuje zejména v okolí vodních toků. "Daří se jí také na zanedbaných plochách, skládkách či rumištích," upřesnil ochranář.Nežádoucí je i netýkavka rojlerová, která svá semena vystřeluje do okolí.
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 7. 11. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 17:00