Voda v Seči je zdraví škodlivá
4. 11. 2003 | Právo
Výskyt sinic na přehradní nádrži Seč se stal vážným problémem s obtížným řešením. Potvrdilo to i motto jednání v hotelu Jezerka v Ústupkách za účasti více než desítky organizací majících ke kvalitě vody přímý či nepřímý vztah. Přehradní nádrž je v současnosti jedním ze zdrojů pitné vody, současně však slouží v letní sezóně rekreantům i rybářům. V letošním roce vystavily sinice a řasy stop rekreaci již v polovině července. Předmětem tříhodinového jednání bylo hledání cest, jak tomuto problému zatěžujícím hoteliéry i další provozovatele služeb v této rekreační lokalitě, zabránit. "Dnes jsme obdrželi od všech účastníků jednání mandát, aby se Pardubický kraj stal koordinátorem projektu na zamezení extrémního výskytu sinic na této přehradě," řekl Právu v pátek po skončení konference krajský radní zodpovědný za rozvoj kraje, cestovní ruch, propagaci a bytovou politiku Ondřej Kudrnáč. "Toto území je z hlediska vodárenského, rekreačního i samotné přírody natolik hodnotné, že je potřeba se o nějakou nápravu pokusit. Chceme do tohoto problému, který by se stal součástí již zpracovávaného projektu "Chrudimka", zainteresovat Evropskou unii. Dnes se tu jednalo o vysvětlení problémů, postupovat však musíme v jejich řešení co nejrychleji. Letošní extrémní rok nás totiž varoval více než přesvědčivě," dodal Kudrnáč.
Důležitý je vždy úvodní krok
"Bylo dobré, že se zde sešli prakticky všichni, kteří mají do této věci co mluvit," konstatoval spokojeně Petr Šilar, krajský radní zodpovědný za zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova. "Nechci dnešní výsledky jednání příliš přeceňovat. Všichni o těchto problémech již delší čas víme. Základem je zkoordinování všech úseků, které se na řešení vytypovaných problémů podílejí, a co nejrychleji sehnat peníze na jejich vyřešení," uvedl Šilar. "Jelikož přehrada Seč byla zařazena mezi vyhlášená koupací místa v České republice, vztahují se na ni poměrně přísná evropská kritéria," připomenul Luděk Rederer z Povodí Labe. "Provádí se na pravidelný monitoring. Ten letos vykázal natolik nepříznivé výsledky, jaké jsme tu od roku 1980, co jej zde provádíme, dosud nezaznamenali. Je smutným faktem, že z takto zamořené vodní nádrže by se ani neměla odebírat voda pro pitné účely. Nachází se v ní totiž několik druhů sinic, které by mohly způsobovat díky toxinům, které vylučují, i zdravotní problémy," zdůraznil Rederer. Současně vysvětlil, že hlavní příčinou zakvétání je kromě kromě dostatku tepla, světla, uhlíku a dusíku, velký obsah fosforu ve vodě, který je hlavním stavebním prvkem pro vznik řas a sinic.
Vodu nejvíce znečišťují chataři
"Je smutným faktem, že septiky má v pořádku v této oblasti maximálně dvacet procent chat. Náprava na tomto úseku bude hodně složitá," konstatoval starosta obce Horní Bradlo Karel Linhart. "Naopak my jsme zprovozněním čističky v Hlinsku dokázali snížit průchodnost fosforu z původních devíti na zhruba dvě tuny za rok. I přes veškerá opatření, která jsme provedli, však nějaký fosfor ve vodě zůstane," prohlásil Petr Kavalír ze společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim. "Vše je otázka peněz i sledování zdrojů zamoření. Je však důležité, že se s tím chceme zabývat a něco pro zlepšení udělat," dodal Jaroslav Říha z Krajské hygienické stanice Pardubice, územní pracoviště Chrudim. Přehrada Seč je napájena vodou z řeky Chrudimky, nachází se téměř 487 metrů nad hladinou moře, rozkládá se na ploše 220 hektarů, při hloubce vody u přehradní hráze 31 metrů se v ní nachází 14,2 miliónu metrů krychlových vody. Dokončena byla v roce 1935.
Zdroj: Právo, 4. 11. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 17:11