Agris.cz - agrární portál

Kvůli suchu asi letos lososi nepřiplují, neviděli je ani Němci

31. 10. 2003 | ČTK

Kvůli suchu se letos možná Němci ani Češi nepotěší pohledem na dospělé lososy. Pět kusů těchto vzácných ryb se poprvé po více než padesáti letech vrátilo Labem do Čech vytřít loni do říčky Kamenice v Českém Švýcarsku. "Kvůli povodním to byl zvláštní rok, letošek je výjimečný z opačného důvodu. Lososy ještě nezaznamenali ani v Německu," řekl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny Martin Dušek. Je podle něj možné, že v Labi už jsou, kvůli velikosti řeky je ale těžké je zaznamenat.

Pracovníci správy Národního parku České Švýcarsko podle Duška Kamenici pozorně sledují každý den. Vzhledem k velikosti říčky by tam rybí poutníky neměli přehlédnout. Biologové ale nevylučují, že se rybám kvůli nízkým hladinám do přítoků Labe nechce, proto si letos možná trdliště zřídí přímo v Labi. Lososy, kteří by se přece vrátili do Kamenice vytřít, chtějí rybáři stejně jako loni odchytit a vytřít pro umělý odchov. Ten je totiž pro přežití nové populace příznivější než přirozený. Nechat množení lososů na přírodě bude podle Duška na pořadu dne ve chvíli, kdy se do Kamenice bude pravidelně vracet nejméně stovka těchto ryb. Letos rybáři ve spolupráci s agenturou vysadili do českých řek 250.000 mladých lososů, celkově tak počet vysazeného plůdku od roku 1999, kdy repatriační program lososů v Česku začal, dosáhl více než milionu kusů.

Příští rok začnou rybáři pro návrat lososů chystat i Divokou Orlici. Vysadí tam mladé, i když na cestě zpět tam čeká dospělé ryby ještě řada překážek. Mezi hranicemi a Hradcem Králové, kde Orlice vtéká do Labe, je totiž celkem 27 jezů, z nichž ne všechny jsou opatřeny rybími přechody. Přechod pro ryby se nyní staví například na Ploučnici v Děčíně, příští rok bude na řadě Ohře. Stavby sice řídí správci toků, peníze ale získávají z programu revitalizace říčních systémů Státního fondu životního prostředí. Samotné vysazování mladé generace lososů hradí agentura přírody ve spolupráci s rybářským svazem. Za jikry dovezené z Německa letos zaplatila 1,1 milionu korun, rybáři uhradili náklady spojené s líhnutím plůdku. Repatriační program v Česku navázal na obdobné snahy v Německu, kde začali vysazovat ročně statisíce kusů plůdku už od roku 1995. První dospělci se tam vrátili v říjnu 1998. Nyní se do řek Saského Švýcarska vracejí stovky dospělých ryb.

Mladí lososi nazývaní strdlice žijí v tocích, kde se narodili, jeden až dva roky do chvíle, kdy dorostou do velikosti 30 centimetrů. Potom putují do moře, kde ve čtyřech až pěti letech dospívají. Pak je čeká cesta proti proudu řek zpět do trdlišť. Při tahu se řídí chemickým složením vody, polohou slunce a pravděpodobně také zemským magnetismem. Většina ryb se po výtěru ihned individuálně vrací zpět do moře, část přezimuje a část hyne. Dříve táhli lososi do Čech Labem a Odrou. Vyskytovali se v Labi, Vltavě, Otavě, Ohři, Orlici, Berounce, Sázavě, Malši, Stropničce, Černé, Nežárce, Křemelné a Vydře. Na severu Moravy v Odře a Opavě. Tah ustal po druhé světové válce vlivem znečištění a hlavně znepřístupnění trdlišť výstavbou neprostupných migračních bariér - přehrad, zdymadel a jezů. Hlavní překážkou se roku 1934 stalo tehdy nové Střekovské zdymadlo. Naposled byl losos v Čechách před jeho umělým návratem zaznamenán 14. listopadu 1948 v Lovosicích.


Zdroj: ČTK, 31. 10. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 09:54