Vody mají nové obyvatele
30. 10. 2003 | Silvarium
Raci říční patří mezi kriticky ohrožené živočichy. K životu totiž potřebují nejen kvalitní protékající vodu, ale také dostatek vhodných úkrytů a stravy, zejména larev vodního hmyzu.
Z našich řek začali mizet poprvé v roce 1900, kdy se objevil račí mor a postupně vymírali po druhé světové válce s příchodem socialistického průmyslu. Právě v té době začalo docházet k výraznému znečištění vody. Na lepší časy se začalo blýskat až v roce 1985, kdy přišel zoolog Miloš Holzer s projektem Rak. Ten měl upozornit na tyto stupňující se ekologické problémy a jeho součástí bylo také zjišťování počtu raků, mapování míst jejich existence a umělý odchov.
Nejdříve vytipovali místa
Na jaře letošního roku vybrali pracovníci Lesů České republiky několik vhodných lokalit nejen v Orlických horách. "Jednalo se konkrétně o potoky Hadinec, Černý, Bartošovický a Deštenský, ale také dvě místa nedaleko Hradce Králové," řekl Tomáš Sajdl, vedoucí oblastní správy toků Lesů České republiky. Právě lesníci se snaží společně s Českým svazem ochránců přírody a pracovníky CHKO Orlické hory navrátit tyto živočichy zpět do přírody. Na základě rozborů doporučil Miloš Holzer Bartošovický a Černý potok.
Olomouc je jediným místem v naší republice, kde je tento odborník odchovává. Ročně putuje z Moravy do našich vod, ale i na Slovensko na pět tisíc "klepetáčů".
"Raky chováme v podobných zařízeních, jaké používají rybáři k odchovu pstruhů, ta jsme však museli trochu upravit, neboť jejich měděná síta uvolňovala do vody pro raky škodlivé látky. V matečném stádu chováme vybrané jedince pohromadě, na přelomu října a listopadu se rozmnožují a samičky nosí oplozená vajíčka pod zadečkem. Ta dozrávají do léta a po té se vykulí nové přírůstky"vysvětlil zoolog Holzer. Vajíčka mají podle jeho slov velikost hrášku a račice jich nosí okolo 150 ks. V přírodě jich po narození přežívá okolo dvaceti procent, úspěšnost umělých chovů je osmdesátiprocentní.
Doma před narozením V minulém týdnu se do horských toků v našem regionu přestěhovaly dvě stovky jedinců různého stáří a doba vysazení nebyla vybrána náhodou. Nejvhodnější je totiž období rozmnožování, aby se malí ráčkové narodili již v novém prostředí.
Zdroj: Silvarium, 30. 10. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 13:51