Agris.cz - agrární portál

Větrná energie přinese obci peníze

17. 10. 2003 | Mladá fronta Dnes

První vlna výstavby větrných elektráren v Karlovarském kraji přinesla skepsi k využití alternativního zdroje energie. Některé radnice však o této možnosti opět uvažují. S nabídkou zprovoznění jedenadvaceti elektrárenských stožárů se letos v červenci obrátila společnost WindEnergie na radnici v Jindřichovicích na Sokolovsku.

"Zástupci firmy nám sdělili, že po měření jejich pracovníky je jedna lokalita v katastru naší obce pro výrobu energie tímto způsobem ideální. Přisli s nabídkou, že se buď sami budeme na výstavbě podílet nebo jen poskytneme pozemek. Přikláníme se k druhé variantě," uvedla starostka Anna Polívková.Zvolenou alternativu považuje za výhodnou. "Každá elektrárna má výkon dva megawatty. My bychom za každý z nich dostali od provozovatele 1500 eur, aniž bychom investovali jedinou korunu. Je to výhodné i přesto, že z původních 21 stožárů poklesl předpokládaný počet na 15," vysvětlila starostka.Realizace tohoto projektu je ale stále v

e hvězdách. "Dosud probíhá jednání mezi ČEZ a WindEnergie. Navíc nás zajímá názor jindřichovických obyvatel. Nevylučujeme tedy, že k této otázce vyhlásíme malé místní referendum," doplňuje Anna Polívková.Včera se na toto téma setkali zástupci společnosti WindEnergie s obyvateli Jindřichovic, kteří se zajímají například o to, zda provoz není příliš hlučný. "Jejich zájem je pochopitelný, přece jen jde o následujících 20 i více let," vysvětlila starostka. Přesně na tak dlouho by v případě dohody podepsala obec s WindEnergií smlouvu.

Ostrov: Je to neestetické

WindEnergie se obrátila i na ostrovskou radnici. "Chtěli vybudovat pět větrných elektráren poblíž rozvodné stanice u Kfel. Radě se nápad příliš nezamlouval, proto zastupitelstvu doporučila nepřijmout jej. Zastupitelé pak nabídku zamítli," řekl ostrovský starosta Jan Bureš. Podle něj by měla lokalita zůstat zachována spíše k zemědělskému využití. Navíc bude poblíž místo vhodné k výstavbě rodinných domků. Starosta se domnívá, že jejich budoucím majitelům by zařízení mohlo vadit z estetického hlediska.

Boží Dar chce modernější

Boží Dar uvažuje o výstavbě větrného parku už delší dobu. Dosud se ale nedařilo najít vhodného dodavatele technologie. Situace se však změnila."Dohodli jsme se, že příští rok vybudujeme první stožár a po vyhodnocení zkušeností budeme v dalších letech pokračovat. Oproti původnímu plánu budou nová zařízení bezpřevodovková, tedy méně hlučná," uvedl božídarský starosta Jan Horník. První elektrárna bude stát až 69 milionů korun.V Božím Daru mají už zkušenosti s pokusem o využití alternativního zdroje energie. Nedaleko stojí 12 let stará elektrárna. "Je to spíše pomník nezdařeného úsilí. Jeho provoz by byl velmi hlučný. V současné době jej využívá jako anténu jeden z operátorů mobilní sítě a v létě na něm máme umístěnou kameru, která snímá panorama, jež se objevuje v televizi," vysvětlil Horník.

Obyvatelé proti elektrárně

V katastru Jáchymova, i když velmi blízko Božího Daru, se nachází další, tentokrát funkční elektrárna. Ta je však trnem v oku obyvatelům okolních domů. "Dokonce tu působí občanská iniciativa, která požaduje zastavení provozu. Také radnice se k tomuto požadavku připojuje. Hluk při chodu je slyšet opravdu velmi daleko," řekl Horník.

Krasličtí ještě nejednali

Průzkum v kraji prováděla společnost WindEnergie od počátku letošního roku. Na základě jeho výsledků oslovili její jednatelé představitele obcí a měst. Mezi radnicemi, na něž se obrátili, je například kraslická. Starosta Lubomír Zach před nedávnem seznámil s touto možností veřejnost, zastupitelé však o ní dosud nejednali.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 17. 10. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.07.2025 00:13