Vedoucí CHKO: Tlak na přírodu je čím dál větší
17. 10. 2003 | Mladá fronta Dnes
Třicet pět let chrání Jizerské hory stát. Podle vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiřího Huška je cenné území stále v relativně dobrém stavu. Ochranáři však musí čelit čím dál většímu tlaku zejména podnikatelů, kteří chtějí na území CHKO podnikat.
"Jsme v kleštích. Musíme připustit rozumný rozvoj, ale na druhou stranu nesmíme dovolit, aby se z Jizerek stal jen jakýsi městský park," říká Jiří Hušek.
Přírodní podmínky se v posledních letech zlepšily, co kromě přemnožené zvěře ještě trápí Jizerské hory teď nejvíce?
Hlavně tlak na větší využití krajiny. Tím, že chráněná oblast leží v těsné blízkosti velké městské aglomerace, stále více lidí chce bydlet na chráněném území. Zejména v okrajových částích zaznamenáváme množství žádostí o stavbu rodinných domků nebo objektů pro drobné podnikání. Objevují se tu i některé "tvrdé" projekty na masivní výstavbu, což je pro nás nepřípustné.
Dá se vůbec těmto krokům nějak zabránit?
Ano, současný zákon o ochraně přírody a krajiny k tomu nabízí dostatečné nástroje. Existují však silné tlaky na změny tohoto zákona. Již dnes je v územních plánech řady obcí naplánována výstavba na pozemcích v CHKO, a je jisté, že čím dál více lidí bude chtít bydlet na těchto atraktivních územích.
Před patnácti lety byl téměř zázrak potkat v horách člověka, teď Jizerky praskají někdy ve švech. Nepoškozuje tolik lidí přírodu?
Hory jsou velmi atraktivní místo pro trávení volného času, hlavně kvůli blízkosti do Liberce a Jablonce. Někdy mám pocit, že se z nich stává jen jeden velký městský park. Pokud se lidé chovají tak, jak mají, ani příroda moc netrpí. Snažíme se ale turisty trošku regulovat, osvědčilo se nám, že před několika lety jsme navrhli systém cyklotras. Některá místa v přírodních rezervacích ale zůstanou pro návštěvníky stále zapovězena. Jsou mimořádně cenná a při vyšší návštěvnosti by mohlo dojít k jejich poškození.
Příliv návštěvníků pochopitelně láká i podnikatele, kteří chtějí rozšiřovat svá zařízení. Budete povolovat například ještě výstavbu nových lanovek nebo vleků?
Snažíme se, aby provozovatelé vleků spíše investovali do jejich zkvalitnění, než rozšiřování. Bohužel svůj vlek chce mít dnes téměř každý trošku větší penzion a tady je tlak poměrně velký. Se svými názory jsme ale dost v menšině.
Nejsou snahy o to, aby se z Jizerských hor stal národní park?
Rozhodně ne. Národní parky mají vyšší nároky na přírodní hodnotu území než mohou Jizerky v průměru nabídnout. Chráněné krajinné oblasti na rozdíl od národních parků kladou také velký důraz na ochranu harmonické kulturní krajiny.
Nachází se v horách ještě nějaké vzácné živočišné či rostlinné druhy?
Ano, příroda nás ještě má stále čím překvapit. Zjišťujeme některé druhy, které dosud nebyly na českém území nalezeny, před několika lety zde byl například objeven pavouk dosud pro vědu neznámý. Navíc se vracejí do hor některé vzácné druhy, které tu téměř vymizely, například jeřábi nebo sokoli.
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 17. 10. 2003
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.07.2025 23:06