Agris.cz - agrární portál

Lihovary zahájí sezónu později, odbyt lihu vázne

17. 10. 2003 | Právo

Některé podniky uvažují o ukončení výroby a orientují se na pěstitelské pálení ovoce. Jiné vidí šanci na přežití ve výrobě bioetanolu, který se také vyrábí z obilí. Podle chystané novely zákona by se měl povinně přidávat do pohonných hmot. "Odbyt klesá a rostou náklady na surovinu i energii; je to neudržitelný stav," řekl František Černý, jednatel firmy Lika Termesivy na Havlíčkobrodsku.

Lihovar s devíti zaměstnanci jindy začínal sezónu do poloviny září a pak vyráběl i o víkendech v nepřetržitém provozu, letos zatím dělá jen údržbu, protože ještě neprodal staré zásoby. Podnik přitom patří zhruba k třetině výrobců, kteří mají zařízení na úpravu surového lihu a mohou jej tedy prodávat přímo likérkám a zpracovatelům; nevybavené lihovary musejí surovinu ke zpracování dodávat rafineriím. Část výroby by proto měla být převedena na výrobu bioetanolu.

"Snažíme se vyvinout dehydrační kolonu, vyrábíme 96procentní líh a do benzínu chtějí 99,9 procenta," řekl. Podle něj to představuje investice v řádu stovek tisíc. "Budeme rádi, když se nám to povede v příštím roce," uzavřel. Zatím nevyrábí ani Lihovar Lipa v Brtnici na Jihlavsku. "Nemůžeme se zbavit ani výpalků, dřív je zkrmovali zemědělci, ale teď už je dva roky nikdo nechce," řekla majitelka Ilona Slavíková. Firmě chybějí také investice do zastaralého zařízení. "Budeme vyrábět, protože nechceme nechat stát stroje," řekl jednatel lihovaru v Radovicích na Třebíčsku Jan Benda. Jiný majitel uvedl, že kvůli snížení nákladů spaluje i odpad ze škrobáren a bramborový odpad.

V posledním desetiletí zanikla asi polovina lihovarů. Dnes se jedná často o rodinné podniky s několika pracovníky. Ve sdružení výrobců zemědělského a ovocného lihu v republice je 34 firem, z toho dvě třetiny z Vysočiny. Podle tajemníka Karla Melzocha výrobu lihu dusí černý trh, z něhož prý pochází až 30 procent produkce. Lihovary přitom mají kladný dopad na ekonomiku obcí a zemědělců, protože zpracovávají část nadprodukce obilí. Nyní jsou v kritické situaci, kterou by mohla vyřešit výroba bioetanolu. Na základě směrnic EU se totiž ČR zavázala mimo jiné vyrábět do roku 2005 dvě procenta a do roku 2010 téměř šest procent paliv z obnovitelných zdrojů.

Vládní návrh zákona zakotvuje povinnost míchat minimálně pět procent biopaliv do pohonných hmot dodávaných na tuzemský trh od ledna 2006; nyní jej projednává Poslanecká sněmovna.


Zdroj: Právo, 17. 10. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.07.2025 23:34