Agris.cz - agrární portál

Včelaři přišli o včely

3. 10. 2003 | Českolipský deník

Včelaři na Českolipsku se musí neustále potýkat s celou řadou problémů, mezi které patří zejména nejrůznější nemoci jejich včelstev, jako je mor plodu, hniloba plodu, roztoč varoa Jacobsoni apod.

"V České republice jsou přísná nařízení veterinární služby na užívání léků na nemoci včelstev. Na Českolipsku věnuje okresní výbor Českého svazu včelařů (ČSV) náležitou pozornost a péči nejen informovanosti samotných včelařů, ale i zdravotnímu stavu jejich včelstev. Není jistě bez zajímavosti, že výzkumný ústav včelařský zjistil, že se i včely mohou bránit proti nejrůznějším nemocem. Je to čistící pud včel, které si udržují čistotu ve svém úlu. Na to má hlavní vliv matka a její dědičnost. Ta přenáší tyto vlastnosti na nové včelstvo. Proto podpořil okresní výbor ČSV chov matek, které produkují včely s touto dědičností. Každá organizace na Českolisku dostala dvě matky, abychom čelili i přirozeným chovem nejrůznějším nemocem. Tuto bezesporu zajímavou akci chovu matek dotoval právě okresní výbor ČSV v České Lípě," dodal Českolipskému deníku dlouholetý včelař Václav Holec z Mimoně.

Ten však také smutně poznamenal, že chovu včel se v poslední době věnuje stále méně lidí. Staří a zkušení včelaři odcházejí do "penze" a mezi mladší populací není o tuto ušlechtilou činnost nijak velký zájem. Jak dodává, včelařství tak u nás pozvolna vymírá a za několik let zřejmě nebude nikdo, kdo by po nás tuto práci převzal.

"Včelařství neznamená jenom med a ostatní včelí produkty. Včely mají také nezastupitelnou úlohu v přírodě, jako opylovači rostlin a plodin. Na Českolipsku však došlo k dosti velkému úhynu včel, jež bylo způsobeno mšicemi, které produkovaly medovici. Ta obsahuje vysoké procento melicitózy, což je druh glukózy, která rychle tuhne, zůstává v plástech, nejde vytočit a pro včely je nestravitelná. Matka nemá kde klást vajíčka a včely si nemohou vychovat novou generaci," řekl včera Václav Holec.

Včelaři byli letos na jaře velmi překvapeni, že jim včely uhynuly. Bylo to především v lesních oblastech, kde mšice tuto medovici ve velkém množství produkovaly. Nejvíce byl postižen Cvikov, kde uhynulo 248 včelstev z 382. Dále následuje Mimoň, kde uhynulo 146 z 741. Všechny organizace tak byly postiženy úhynem. Postiženým včelařům se však dostalo potřebné pomoci od svých kolegů, aby mohli postižení včelaři začít znovu s chovem.


Zdroj: Českolipský deník, 3. 10. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 07.07.2025 09:35