Bruselské peníze pomáhají na Šumavě
31. 1. 2002 | Právo
Kulturním dědictvím bohatá Šumava prožívá v posledních šesti letech renesanci. Finanční injekce 16,5 miliónu korun z fondů Phare CBC Evropské unie přispěla k renovaci čtyřicet let chátrajících památek. "Jen v posledních dvou letech se uskutečnilo 35 čistě historických projektů za 131 tisíc eur, kdy Brusel dodal 94 tisíc eur," uvedl ředitel Regionální rozvojové agentury Šumava Miloš Picek. V jižní části Šumavy se například obnovila koněspřežka Holkov - Bujanov, oživil se park Sv. Ján v Netolicích a statek Lenová.
Pozornost cyklostezkám
Bruselské peníze pomohly při budování a značení turistických a cyklistických stezek včetně naučných okruhů tematicky zaměřených na historii zvláště česko-německých vztahů. Pozornost vyvolalo otevření stezky poustevníka sv. Vintíře z Dobré Vody do Bavor, stezka o sklářství na Stašsku, Zlatá stezka na Prachaticku a Vimpersku aj. "K stezkám se připravily propagační a průvodcovské publikace pro návštěvníky Šumavy," upozornil Picek s tím, že jsou k mání nové brožurky o minulosti kraje např. Strážovské krajkářství, Historická důlní díla v jižních Čechách a na Šumavě, Sborník muzejí Prachatice-Sušice, Sklo bez hranic a další. "Turisté ocenili vydání prospektů z historicky atraktivních oblastí regionu, např. Klatovské kostely, Církevní památky Klatovy, Prachatice a prospekt celého jihozápadního příhraničí nazvaný Památky, vydaný v rámci edice Krásy Šumavy a Českého lesa," připomněl ředitel agentury, která má na starosti organizování programů EU.
Vesnice nepřišly zkrátka
"Vloni a předloni umožnilo spuštění Programu obnovy venkova také financování z programu EU Phare CBC. Realizovalo se tak 15 projektů v hodnotě 350 tisíc eur. Brusel přispěl 150 tisíci eur," dodal Picek s uvedením příkladů: "Peníze pomohly např. k obnově soch na historickém mostě přes Úhlavu ve Švihově, opravu rozhledny Bolfánek v Chudenicích, hřbitovní kaple a márnice v Poleni, kaple sv. Markéty a kříže na vrchu Pohoří u Dlažova na Klatovsku, restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého v Chocomyšli aj." Zkrátka nepřišly ani jihočeské vesnice, kde se např. rekonstruovala hrobka v Horní Stropnici a hřbitovní zeď s kaplí v Římově. Na Domažlicku byl opraven v Trhanově přes dvě stě let starý dům, který začal sloužit jako radnice, veřejná knihovna a pošta i pro okolní obce. Zájem o prohlídku šumavských památek každoročně vzrůstá. Příliv německých, rakouských a nizozemských návštěvníků byl např. loni v centrální Šumavě o třetinu vyšší v porovnání s rokem 1995.
Zdroj: Právo, 31. 1. 2002
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.05.2025 16:10