Agris.cz - agrární portál

Na cestě do unie musí Česko zrychlit tempo

2. 1. 2002 | Hospodářské noviny

Pokud chce Česká republika zůstat mezi žhavými kandidáty na vstup do Evropské unie, musí v letošním roce v rámci předvstupních jednání uzavřít zbývajících šest kapitol. Týkají se dopravy, hospodářské soutěže, regionální politiky, zemědělství, rozpočtových a finančních ustanovení a kapitoly "instituce". Náš hlavní vyjednávač v Bruselu, náměstek ministra zahraničních věcí Pavel Telička, varuje, že dvanáct měsíců před koncem jednání nemá Česko žádnou jistotu, že vše stihne. "Vyjmenování deseti potenciálních nových členů na loňském summitu v Laekenu je třeba považovat za scénář, který v této chvíli převažuje. To se však může změnit," míní Telička.

Za největší úskalí vstupu do EU považuje nejen Telička, ale i Eneko Landaburu, generální ředitel Evropské komise pro rozšíření, nedostačující českou připravenost. Česká republika ještě nesplnila všechny požadavky nutné pro uzavření kapitoly "regionální politika". Komise také poukazuje na skluz zejména u zemědělství. Resort ministra Jana Fencla nedodal například seznam zpracovatelských podniků, jež žádají o odklad aplikace hygienických předpisů. Přitom tuto část agendy je nutné vyřídit do března, aby se udělal prostor stěžejním jednáním, která se budou týkat produkčních kvót, dotací a přímých plateb. "Kdybychom zaváhali a zpozdili se, mělo by to přímé dopady," míní Telička. Nedomnívá se však, že by skluzy mohly ČR přímo vyřadit z první vlny rozšíření. Podle něj by ale oslabily její postavení mezi kandidáty.

U dopravy nejsou mezi unií a ČR velké názorové rozdíly. Drobná kolize je pouze u vnitrostátní dopravy na území cizího státu, čemuž se brání především Němci a Rakušani. Ti žádají pro Česko čtyřroční zákaz tohoto typu podnikání. Rakousko dokonce hrozí, že pokud jim unie nevyjde s výjimkami vstříc, nepřipojí ke kapitole - doprava - svůj podpis. Velký problém představuje část týkající se "hospodářské soutěže". Jednání váznou na neschopnosti či neochotě Prahy předložit Evropské komisi program restrukturalizace hutnictví, který by vyhodnotila jako životaschopný. U rozhovorů o financování regionální politiky, kde jde o 30 procent rozpočtu EU, společné zemědělské politiky (50 procent) a rozpočtových ustanovení, bude podle odborníků hodně záležet na vyjednávačském umění, na diplomacii a politice, na spojenectvích a tajných paktech mezi kandidáty navzájem i porozumění mezi nimi a členskými zeměmi.

"Měli bychom pečlivě zvažovat, kde máme společné zájmy s jinými kandidáty, nebo zda bude naopak příhodnější individuální přístup. Nadcházející období bude tak náročnější na taktiku, aspoň v některých kapitolách," tvrdí Telička.


Zdroj: Hospodářské noviny, 2. 1. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.07.2025 23:49