Agris.cz - agrární portál

Ceny cigaret stoupnou postupně

2. 1. 2002 | Hospodářské noviny

Největším úspěchem daňové politiky bylo uzavření příslušné kapitoly v rozhovorech s EU.

V odcházejícím roce 2001 byla daňová politika vlády zaměřena přizpůsobení se požadavkům Evropské unie zejména v oblasti nepřímých daní. Jednou z priorit vlády v této oblasti bylo ukončení kapitoly daní v rámci rozhovorů o přistoupení naší země k EU, což se nakonec v listopadu podařilo. Naše země vyjednala pro budoucí aplikaci daňových předpisů EU tři přechodná období a dvě stálé výjimky. Jde vesměs o úlevy s citelným sociálním dopadem. EU přiznala ČR např. přechodné období pro uplatnění předepsané DPH z ceny tepla pro domácnosti a ze stavebních prací za účelem bydlení. Znamená to, že do konce roku 2007 bude možné uplatňovat dosavadní pětiprocentní sazbu DPH, která se teprve poté zvedne na vyšší sazbu. Podle předpisů EU musí převyšovat 15 procent. ČR akceptovala také nabídku EU na tříleté přechodné období pro dosažení předepsané spotřební daně z cigaret. Znamená to, že pokud ČR vstoupí do EU v roce 2004, měla by zvýšit tuto daň do konce roku 2006 na 57 procent ceny nejběžnějšího druhu cigaret. Další rok bude mít na to, aby v souladu s novou legislativou unie splnila dodatečný požadavek, že tato daň nesmí klesnout pod 64 eur (2300 Kč) za 1000 cigaret.

V závěru roku byla na základě poslanecké iniciativy přijata novela zákona o silniční dani, která znevýhodňuje automobily pořízené před rokem 1989 a ještě dnes používané pro podnikání a naopak zvýhodňuje moderní vozy s nízkým obsahem emisí.

V oblasti přímých daní bylo pro poplatníky nejdůležitější přivyknout četným změnám, které přinesla "velká" novela zákona o daních z příjmů z konce roku 2000. Na většinu novinek poplatníci rychle přivykli, ale jiná, byť dobře míněná opatření se minula účinkem. Např. velká očekávání byla spojena se zavedením paušální daně, ale byrokratické průtahy její využití znemožnily. Drobným živnostníkům bez zaměstnanců měla tato úprava umožnit, aby si s finančním úřadem předem dohodli výši daně (na základě odhadu příjmů a výdajů) v minimální částce 600 Kč a nemuseli se po celý rok zatěžovat s účetnictvím.

Vláda nakonec v Parlamentu neprosadila svůj záměr na podávání majetkových přiznání, podle kterého by byly nedoložené rozdíly v přírůstku majetku dodatečně zdaňovány normální sazbou daně z příjmů. Jiný vládní záměr zlepšení výběru daní - návrh zákona o registračních pokladnách - propustili poslanci na podzim roku 2001 do druhého čtení.

Daňová morálka byla stabilizovaná. Výše daňových nedoplatků se pohybovala okolo jednoho sta miliard korun. Snížení oproti předchozímu roku bylo způsobeno odpisem letitých daňových pohledávek, které vznikly ještě ve staré daňové soustavě do konce roku 1993 a byly prakticky nedobytné. MF ve snaze zlepšit výběr daní přikročilo i k výjimečným opatřením, jako bylo stažení desítek daňových kontrolorů z regionů do hlavního města na několikatýdenní mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na daně z příjmů a daň z přidané hodnoty.

Zvýšení daní není sice v nejbližší době kvůli existujícím politickým dohodám aktuální, ale do budoucna bude nezbytné. Současné nastavení daňového systému vede k samovolnému poklesu daňové kvóty, který nelze v ČR dlouhodobě udržet. Chceme-li, aby byl tento stát státem veřejných služeb - a to si myslím, že je správné - pak to vyžaduje jisté vklady od občanů.


Zdroj: Hospodářské noviny, 2. 1. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.07.2025 23:57