Agris.cz - agrární portál

Burzovní zpravodajství z obchodování na OBHK 51. týden 2001

21. 12. 2001 | Obchodní burza Hradec Králové

Burzovní zpravodajství z obchodování na Obchodní burze Hradec Králové

51. týden

Aktuální informace

Burzovní komora rozhodla o nastavení termínového na jednotlivých trzích, na kterých se na naší burze obchoduje a to olejniny (jmenovitě semeno řepky), obiloviny, maso, brambory pro rok 2002. Kurzy termínového trhu by byly stanoveny na základě na burze uzavřených termínových obchodů a to klouzavě na jeden rok dopředu. Tyto kurzy by potom byly vodítkem a měřítkem pro obchody uzavírané na volném i organizovaném trhu.

Vedle termínového trhu by fungoval trh promptní kde by se na burze uzavíraly podle aktuálních podmínek promptní obchody. Promptní trh je ovlivněn celou řadou faktorů především klimatických a veterinárních. Tyto dva trhy fungují vedle sebe a umožňují krytí ztrát z pohybu kurzů hedžingem. Jednotlivé typy obchodů se na burzách kombinují a zemědělským subjektům to umožňuje hedžing neboli krytí jejich rizik z pohybu cen zemědělských komodit jak na straně prvovýroby, tak na straně zpracovatelů.

Fungující burzovní trh však mohou vytvořit pouze účastníci burzovních obchodů uzavíráním příslušných burzovních obchodů a regulátoři trhu jako je SZIF. Z pohledu času je nezbytné vytvořit tento trh v průběhu I. čtvrtletí příštího roku, tak mohl trh fungovat už pro příští rok.

Burzovní komora také rozhodla o tom, že dnešní burzovní shromáždění je v letošním roce poslední a v novém roce bude první burzovní shromáždění 9.1.2001.

Burza zavedla zabezpečený způsob komunikace, což nyní umožňuje odesílání návrhů kupních smluv a dispozic k nim elektronickou cestou přímo na svou e-mailovou adresu a podle burzovních pravidel toto burza považuje jako kdyby byl návrh podepsán oprávněnou osobou. Návrhy bude možno odesílat i v průběhu burzovního shromáždění a účastník může ihned reagovat na vývoj kurzů. Všem evidovaným účastníkům odešle burza vnitřní předpis k užívání zabezpečené elektronické komunikace.

Pro informaci uvádíme časový harmonogram obchodování na naší burze:

o každé úterý v obchodním místě Litoměřice se obchoduje na trhu s bramborami, zeleninou a ovocem,

o každou středu se v obchodním místě Praha se obchoduje na trhu s olejninami, obilovinami a luštěninami a po otevření trhu i masem.

Podrobnější informace o burze a adresách obchodních míst jsou na naší stránce www.obhk.cz.

Na svém zasedaní dne 27.9.2001 novelizovala burzovní komora burzovní pravidla. V souvislostí se změnou burzovních pravidel byly novelizovány formuláře. Tímto upozorňujeme účastníky trhů, zmocněnce a dohodce o nutnosti používat nové formuláře. Nové formuláře jsou k dispozici na naší stránce www.obhk.cz.

Děkujeme tímto všem, kteří naše burzovní zpravodajství čtou a zajímají se obchodování na naší burze a přejeme jim vše nejlepší a mnoho úspěchů v příštím roce.

Trh s olejninami

Na trhu s olejninami se úroveň poptávky po řepce pohybuje ve výši 500 kontraktů tj. 50.000 tun. Na obchodním dnu 19.12.01 byla registrována vážená cena poptávky ve výši 7.680 Kč/tunu. To je proti minulému burzovnímu shromáždění mírné zvýšení na 100,5% Státní zemědělský intervenční fond intervenoval na tomto trhu a kótoval cenu registrované poptávky ve výši 7.600 Kč/t s termínem plnění na květen a červen 2002. V praxi to znamená, že je připraven uzavřít s každým zájemcem, který registroval svou nabídku termínový obchod, tak že prodávající bude plnit až v květnu a červnu roku 2002 (dodávat zboží). SZIF nabízí každému, kdo s ním obchod uzavře, že mu do 15 dnů po uzavření obchodu odešle na jeho účet zálohu ve výši 30% z objemu uzavřeného obchodu.

Trh s řepkou vyčkává a celá řada subjektů, které vlastní řepku spekulují na další vzestup ceny začíná spekulovat i strana poptávky.

Vývoj cen poptávky je na následujícím grafu.

Image1.jpg

Z výše uvedeného grafu je patrné, že se cena poptávky po řepce od poloviny srpna udržuje ve výši 7300 až 7400 Kč/t a v říjnu začíná znova pozvolně růst a koncem listopadu byla ve výši 7610 Kč/t. Oproti konci měsíce října vzrostla na 100,4%. Na burze je také patrný setrvalý objem poptávky.

Trh s obilovinami

Na burze byla registrována jak poptávka po krmné pšenici v objemu 20 kontraktů tj. 1000 t. za cenu 3125 Kč/t s termínem dodání v únoru 2002. Cena registrované poptávky se oproti minulému burzovnímu shromáždění snížila na 99,2 %. Zajímavý je ale souběh dvou poptávek v jednom termínu plnění. Ty se pohybují od 3200 do 3250 Kč/t. Prodávající může tedy lépe prodat protože jeho dohodce si vybere k uzavření obchodu poptávku s vyšší cenou.

Vývoj nabídky a poptávky po krmné pšenici je v následujícím grafu.

Image2.jpg

Z grafu je patrné mírné zvýšení ceny poptávky. Cena registrované nabídky se po předchozím snižování mírně zvýšila. Objem registrované nabídky a poptávky zůstává na stejné úrovni.

Trh s masem

Na burze byla registrována poptávka po jatečních vepřích ve výši 10 kontraktu tj. 800 ks za registrovanou cenu poptávky 39000 Kč/t s termínem plnění únor 2002. Cena poptávky proti minulému burzovnímu shromáždění zvýšila na 103,2 %. Byla registrována nabídka jatečních vepřů ve výši 10 kontraktu tj. 800 ks za registrovanou cenu poptávky 41000 Kč/t s termínem plnění únor 2002. Rozdíl mezi cenou registrované nabídky a poptávky je 2000 Kč/t.

Vývoj nabídky a poptávky po jatečních prasatech je v následujícím grafu.

Image3.jpg

Z grafu je patrný výrazný vzestup objemu registrované nabídky a poptávky a pokles ceny registrované poptávky, který se zastavil. Cena registrované nabídky se také snížila. Rozdíl mezi cenou poptávky a nabídky je u náběhu trhu obvyklý, kdy se na dalších burzovních shromážděních ceny registrované nabídky a poptávky postupně srovnávají až se protnou a je uzavřen burzovní obchod. Teprve delším sledováním můžeme vypozorovat zda se ceny budou přibližovat nabídce nebo poptávce.

Víte že …..

V dnešním bloku “Víte že …. “ bych se chtěl vrátit k vysvětlení významu jednotlivých sloupců na Kurzovém lístku a naučit vás jak se v kurzovém lístku čte.

Vidíte příklad kurzového lístku s částí registrované poptávky.

V návaznosti na to co bylo sděleno v úvodu o vytvoření termínového a promptního trhu došlo i k rozdělení kurzového lístku na dvě samostatní části. Pod částí Promptní trh je soustředěna registrovaná poptávka a nabídka u promptních obchodů. Pod částí Termínový trh je soustředěna registrovaná nabídka a poptávky u termínových obchodů.

Image4.jpg

· číslo 217 v záhlaví kurzového lístku označuje číslo dokladu b burzovním informačním systému.

· pole 040 Číslo burzovního shromáždění je číslo, které používá burza k číslování jednotlivých burzovních shromáždění. Každé obchodní místo má svoji číselnou řadu. Toto číslo je důležité k dokladování burzovních obchodů uzavřených na tomto burzovním shromáždění.

· pole 036 Datum konání je datum konání burzovního shromáždění.

· sloupec “Název komodit” je název komodity, která byla registrována na burzovním shromáždění. Neobsahuje odrůdové členění. Například při obchodování s konzumními bramborami se uvede např. Brambory konzumní pozdní” a odrůda, která byla registrována se neuvádí.

· sloupec “Pozice” označuje to zda se jedná o registrovanou poptávku nebo registrovanou nabídku. “K” označuje pozici na koupi jedná se tedy o poptávku (účastník chce na burze koupit). “P” označuje pozici na prodej jedná se tedy o nabídku (účastník chce na burze prodat).

· sloupec “Počet kontraktů” označuje součet počtu kontraktů poptávek nebo nabídek k jednomu termínu plnění registrovaném na daném burzovním shromáždění. Na burze se obchoduje v kontraktech kdy kontrakt označuje určitý počet nebo váhové množství komodity. Kontrakty jsou pro každou komoditu uvedeny v burzovních kvalitativních standardech.

· sloupec “Objem” propočítává objem nabídky nebo poptávky a vyjadřuje ji v technických jednotkách. Jinak řečeno jedná se o počet kontraktů vyjádřený ve váhových nebo objemových jednotkách.

· sloupec “Registrovaná cena MINS/MAXD” je to velmi významná informace, neboť říká za jakou cenu mohu na burze nejvýhodněji prodat nebo koupit. Z pohledu účastníka, který chce na burze koupit mi sděluje nejnižší cenu ze všech registrovaných nabídek. Z pohledu účastníka, který chce na burze prodat mi sděluje nejvyšší cenu ze všech registrovaných poptávek.

· sloupec “Měrná jednotka” označuje jednotku v níž je vyjádřen objem.

· sloupec “Registrovaná cena vážená” informuje o váženém průměru registrovaných nabídek nebo poptávek na daném burzovním shromáždění.

· sloupec “Měsíc plnění” sděluje měsíc termínu plnění, kterému se váže registrovaná poptávka nebo nabídka na daném řádku.

Pro příklad první řádek na kurzovém lístku můžeme číst jako …. Na burzovním shromáždění číslo 39 konaném v obchodním místě Praha dne 19.12.2001 byla registrovaná poptávka po krmné pšenici v objemu 50 kontraktů tj. 2500 t. To znamená, že pokud jsem prodávající mohu na burze prodat maximálně 2500 t. Prodávající potom může nejlépe prodat za 3250 Kč/t v termínu plnění únor 2002.

Je to jen otázka cviku a pokud se chcete dozvědět více burza pořádá kurz obchodování na burze kde vše probere důkladněji. Informace o kurzu můžete získat na naší stránce www.obhk.cz.


Zdroj: Obchodní burza Hradec Králové, 21. 12. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.07.2025 21:16