Slováci v přibližování k unii zpomalili
17. 12. 2001 | Agris
Nedávno se sice Slovensku podařilo v jednání o vstupu do Evropské unie dohnat první skupinu kandidátů, nyní se však začíná zadýchávat.
Pouze jediná uzavřená kapitola vstupních rozhovorů s Evropskou unií a tím jen 21 dojednaných kapitol ke konci tohoto roku. To je bilance, k níž se tento týden dospělo při pravidelném jednání v Bruselu a s níž také Slovensko vyráží do dvanáctiměsíčního rozhodujícího finiše. Tato pozice se příliš neliší od 19 kapitol Polska, nad jehož vstupem do EU v roce 2004 se vznáší stále větší otazník.
Zatímco tedy v létě na Slovensku ještě bouchalo šampaňské na oslavu toho, že dohnalo první skupinu, nyní bratislavská euforie rychle opadá. "Dzurindův kabinet si je vědom, že chce-li uspět, bude muset nejen udržet dosavadní vysoké tempo při dobíhání ostatních kandidátů, ale ještě ho v závěru zvýšit, protože právě příští rok ho čekají nejtěžší kapitoly, uvádí analytička Svobodné Evropy Jana Pankovčínová.
I z tohoto důvodu dostali tento týden na zasedání vlády jednotliví ministři ohromující množství 238 úkolů, které je třeba do jara splnit, aby se podařilo dospět k ambicióznímu cíli - uzavřít do příštího Silvestra vstupní rozhovory s Evropskou unií.
"Děláme a uděláme vše pro to, aby Slovensko v příštím roce mohlo uzavřít negociace s Evropskou unií a aby byla tato jednání pro Slovensko úspěšná," prohlásil premiér Mikuláš Dzurinda.
Velká část úkolů, které premiér ministrům rozdal, se týká nejvážnějšího problému dnešního Slovenska - rozsáhlé korupce. V příštích měsících by proto měly být vypracovány návrhy zákonů, které by omezily úplatkářství a zvýšily kontrolovatelnost politiků a ekonomiky.
Vicepremiér Ivan Mikloš dostal za úkol vypracovat právní normu, která by stanovila, co je ještě přípustný politický lobbing a co už úplatek.
Ve svízelném postavení je Slovensko v otázce řešení katastrofální situace téměř půlmiliónové romské menšiny. Zprávy, v nichž mají jednotlivá ministerstva uvést, jak daleko postoupila při zlepšování sociálního postavení Romů, nebudou podle odborníků veselým čtením.
Zatímco v případě Romů, kde si zlepšení situace vyžádá mnohaleté úsilí, vláda nemohla současný stav změnit za jedno funkční období, jiné je to se zanedbanými reformami.
Na Slovensku se totiž zatím ani nerozběhly klíčové změny zdravotního a sociálního pojištění včetně důchodové reformy. "Nedá se ovšem předpokládat, že by vláda tyto reformy provedla do voleb," konstatuje i zpráva renomovaného londýnského ekonomického ústavu Economist Intelligence Unit (EIU). Ten za hlavní překážku považuje vnitrokoaliční střety. Přesto má vláda tyto reformy v programu, levicová část kabinetu v čele s postkomunisty jejich zavedení zatím úspěšně blokovala.
Slovensku také pro vstup do Evropské unie chybí stovky úředníků, kteří by zvládli alespoň počáteční nápor bruselské agendy. Vicepremiérka pro integraci Mária Kadlečíková uvádí, že země bude bude potřebovat před vstupem asi 1100 nových vyškolených úředníků.
Seznam úkolů, které si vláda na příští měsíce uložila, je i podle samotného Dzurindy velmi náročný. "Začíná to už pořádně bolet, ale na druhé straně je vidina cílové pásky velmi konkrétní," řekl premiér o dosažení vstupu Slovenska do Evropské unie v roce 2004.
Zdroj: Agris, 17. 12. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.07.2025 15:03