Klaus: Vstup do EU není velký přínos
11. 12. 2001 | Lidové noviny
Pro Česko by bylo výhodnější, kdyby mohlo vstoupit jen do společného trhu, tvrdí předseda ODS.
Rezervovaný postoj k Evropské unii opět včera potvrdil Václav Klaus na Žofíně.
Vstupem do Evropské unie si Česká republika nemusí zase tolik polepšit. Alespoň to soudí předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Podle něj by pro zemi bylo nepoměrně výhodnější, kdyby mohla vstoupit jen do společného trhu, nikoli do unie jako takové se všemi hospodářskými, měnovými, legislativními a sociálními omezeními a pravidly. ˝Je evidentní, že by pro nás vstup do společného trhu byl bezesporu výhodný,˝ řekl včera Klaus. Předseda ODS patří mezi ty, kteří se netají zdrženlivým postojem k Evropské unii, včera na Žofínském fóru, kde hovořil více než hodinu na téma vstup Česka do Evropské unie, to jen znovu potvrdil. Minulý týden se postaral o rozruch v bruselské centrále Evropské unie, když mluvil o ˝tichém plíživém sjednocování kontinentu˝. Jak myslel svá slova, musel dokonce vysvětlovat členům Poslanecké sněmovny. Klaus nepatří mezi stoupence federalistického pojetí unie. ˝Nám, stejně tak jako Slovákům, Polákům, Maďarům nebo Estoncům hrozí, zdá se, že se staneme chudou periferií evropského superstátu,˝ prohlásil včera. Svůj zdrženlivý postoj k unii navíc dokládá průzkumy, podle kterých jen zhruba čtyřicet procent obyvatel členských států EU stojí o rozšíření. ˝Toto číslo je relativně nízké a klesá,˝ tvrdí Klaus. Přesto podle něj země jinou alternativu než vstoupit do evropského společenství nemá. Vstup do společného trhu by jí nabídl šanci na sblížení ekonomické úrovně s ostatními členskými státy, ale jenom tehdy, pokud zůstane zachovaná národní měna a národní legislativa. Jako argument Klaus pro takovou Evropu uvedl sjednocování Německa, kde i po deseti letech od spojení stále zůstávají velké rozdíly mezi západem a východem.
Cibrian: Klausův názor jde proti smlouvám EU
Bruselský projev Václava Klause jde podle velvyslance Evropské komise v Praze Ramira Cibriana proti duchu nejdůležitějších smluv, které země Evropské unie podepsaly. ˝Smlouvy velmi jasně říkají, že členské státy jsou rozhodnuty položit základy stále užšího spojení mezi evropskými národy,˝ řekl včera Ramiro Cibrián novinářům. Dodal, že opačný trend by si vyžádal změnu smluv. Podle Cibriana prohlubování evropské integrace předpokládají právě unijní smlouvy mimo jiné z Maastrichtu, Amsterdamu či Nice.
Co včera řekl Václav Klaus o Evropské unii
˝Formální členství v Evropské unii už nezvýší naše náklady, ty už platíme teď, ale zvýší naše výhody.˝
˝Myslím si, že u nás převládá dojem, že formální vstup do unie bude nějakým zásadním mezníkem, který ovlivní drtivou většinu věcí. Zatímco je naprosto evidentní, že to bude jen tečička.˝
˝Nám, stejně tak jako Slovákům, Polákům, Maďarům nebo Estoncům hrozí, zdá se, že se staneme chudou periferií evropského superstátu.˝
Zdroj: Lidové noviny, 11. 12. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 13.07.2025 14:10