Bilance zahraničního obchodu lepší, než se čekalo
29. 11. 2001 | Hospodářské noviny
Bilance českého zahraničního obchodu je lepší, než se očekávalo
K významné tendenci vývoje zahraničního obchodu ČR v letošním roce patří zpomalování jeho dynamiky. Je důsledkem útlumu ekonomické aktivity ve světové ekonomice. Mezi další rysy vývojových trendů zahraničního obchodu (ZO) v roce 2001 lze zařadit meziměsíční kolísavost bilančních výsledků a potěšující předstih růstu vývozu před dovozem dosažený v posledních třech měsících. K podmínkám, které působily ve směru ke zlepšování bilance ZO, patří pokles cen energetických surovin a v opačném směru postupné snižování zahraniční poptávky a zpevňování kursu vůči euru.
V lednu až říjnu 2001 se v porovnání s loňskem prosadil nárůst kladného salda ZO u strojů a dopravních prostředků. Menší růst aktiva dosáhlo průmyslové spotřební zboží. Tyto skupiny prokázaly zlepšení konkurenční schopnosti na trzích, a to i přesto, že koruna vůči euru posilovala, což nepůsobilo ve prospěch vývozu, ale k podpoře dovozu. Strukturální pokrok nastal i uvnitř jednotlivých skupin zboží ve prospěch vývozu s vysokou přidanou hodnotou. V telekomunikačních zařízeních např. vzrostlo aktivum o 24 miliardy Kč, u silničních vozidel kladné saldo o 9,5 %. Ve vývoji teritoriální struktury sehrála roli skutečnost, že obchodní bilance s SRN dosáhla v září a říjnu opět aktiva, které vystřídalo předchozí dvouměsíční pasivum. Na zlepšení obchodní bilance měl vliv příznivější vývoj cen vývozu v porovnání k cenám dovozu. Směnné relace docilují kladných hodnot již pět měsíců. Dovozní ceny klesaly po odeznění negativního vlivu zvýšených cen ropy. Ke zklidnění došlo i u cen potravinářských výrobků, jež zatěžovaly obchodní bilanci zejména v 1. polovině roku.
Příznivost cenového vývoje v několika posledních měsících nelze přeceňovat. V celoročních vývojových trendech se naopak zvýrazňují slabé stránky vývoje ZO. K problémovým okruhům patří zbytnělost pasiva skupiny zboží zahrnující suroviny, polotovary a chemické výrobky. Slabým místem bilance je pasivum zemědělských a potravinářských produktů. Úhrnná hodnota deficitu ZO je za měsíc leden až říjen vyšší v porovnání s loňským obdobím o 2,4 mld. Kč. Pasivum za posledních 12 měsíců činí téměř 123 mld. Kč, což představuje hodnoty blízké roku 2000, takže vývoj zatím probíhá optimističtěji v porovnání s většinou prognóz.
Zdroj: Hospodářské noviny, 29. 11. 2001
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.07.2025 06:44