Agris.cz - agrární portál

Nedostatek mléka zvedne ceny až o deset procent

26. 11. 2001 | Hospodářské noviny

Příčin nevyhlášené války o mléko je hned několik. Některé mlékárny budou muset skončit, byl pozastaven export másla.

V období duben až říjen letošního roku plní zemědělci dohodnuté kvóty mléka pouze na 53 procent, tvrdí výkonný ředitel Mlékárny Hlinsko Miroslav Pekař. "Nedostatek mléka je pouze fiktivní," kontruje Josef Běhal, zástupce ředitele Státního intervenčního fondu (SIF). Podle něho bylo letos proti loňskému roku vykoupeno už 102,3 procenta mléka.

Podobný názor má i Pavel Kovář, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství. Proč je tedy mléka nedostatek? Vliv určitě měly příznivé světové ceny, které umožnily export mlékárenských výrobků i bez státních subvencí. "První pololetí se jevilo velmi příznivě, a tak SIF exportní kvóty navýšil o 13 procent," uvedl Michal Němec, předseda Českomoravského mlékárenského svazu. Další příčinou je podle odborníků přebytek zpracovatelských kapacit. "Některé mlékárny už měly být dávno odstavené," uvádí například ředitelka Okresní agrární komory v Pardubicích Jarmila Vlasáková. S tím souhlasí i Němec, který míní, že jsou provozy, do kterých se prakticky neinvestuje, a zpracování mléka probíhá na hranici únosnosti. "Měl by zasáhnout stát, třeba tvrdšími kontrolami ze strany veterinární a hygienické služby," dodává Němec.

Další příčinou současné krize byl průběh léta, který nebyl pro produkci mléka příznivý a nyní chybí i kvalitní krmivo. Někteří producenti se tak nedostanou kvalitou na úroveň požadovanou mlékárnami. Například v Hlinsku vykupují pouze výběrové mléko. "Největší chybou ale byla přílišná štědrost při udělování čtyřletých kvót, které ministerstvo letos poprvé zavedlo," uvádí hlavní důvod Němec. Podle něho měli zemědělci velké oči a chtěli co nejvyšší kvóty. Všem producentům mléka byly navýšeny o šest procent proti loňské produkci a 438 producentů mléka ještě požádalo o navýšení o dalších 15 procent. Všem bylo vyhověno. Na toto množství byly podepsány smlouvy se zpracovateli, které oni nyní neplní. "Rozdaly se kvóty, které znamenaly meziroční růst produkce o 11 procent a každému muselo být jasné, že se to nedá splnit," doplňuje Němec. "Chtěli jsme vyhovět všem, kteří hodlali do produkce mléka investovat. Těm, kteří nenaplní kvóty na 90 procent, hrozí sankce v podobě jejich snížení pro příští rok o 10 procent," vysvětluje Kovář. "Nemohu říci, že mléko nemáme, ale denně zpracujeme o zhruba 30 000 litrů méně než loni," dokresluje situaci Pekař. Pro uklidnění situace na tuzemském trhu nyní SIF pozastavil export 1324 tun másla, jehož se začíná nedostávat, přitom ještě v prvním pololetí bylo na zásobách 6000 tun másla. Na současné rozkolísání trhu s mlékem podle odborníků nejspíš doplatí spotřebitelé. Například Milan Kincl, ředitel firmy Alimpex, která patří k největším distributorům mléčných výrobků v ČR, předpokládá pro příští rok růst cen o osm až deset procent.


Zdroj: Hospodářské noviny, 26. 11. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.07.2025 00:25